Aranżacja wnętrz: 5 patentów na wąski przedpokój

0
6353

Długi i wąski przedpokój to dla wielu osób aranżacyjny koszmar. Nie warto się jednak poddawać, bo nawet wąski korytarz zapewnia szerokie możliwości projektowe – wystarczy tylko pamiętać o zastosowaniu kilku prostych trików, dzięki którym unikniemy wrażenia ciasnoty. Poniżej przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na aranżację wnętrza wąskiego przedpokoju.

Przedpokój to „wizytówka” naszego mieszkania, bo to właśnie on wita gości w naszych progach. Problem w tym, że polskie przedpokoje z reguły nie grzeszą dużą powierzchnią; to najczęściej wąskie, długie i ciemne korytarze, co znacznie utrudnia ich funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na „przechytrzenie” niewielkiego metrażu. Jak najłatwiej uporać się z długim, wąskim korytarzem?

Lustra i meble na wysoki połysk

Gładkie, lśniące powierzchnie to jeden ze sprzymierzeńców pomieszczeń o niewielkim metrażu, bo odbijają światło, dzięki czemu poszerzają i powiększają optycznie przestrzeń. Lustro to zresztą niezbędny element przedpokoju – pozwala w końcu na dokładne obejrzenie się przed wyjściem z domu. Z punktu widzenia aranżacji wnętrz najlepiej, aby odbijała się w nim jakaś większa przestrzeń, choć nie jest to wymóg absolutnie konieczny.

Niezwykle interesująco prezentują się duże, oparte o ścianę lustra, choć niestety takie rozwiązanie nie sprawdza się w przypadku wąskich korytarzy oraz mieszkań, w których przebywają małe dzieci i zwierzęta – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na osobne i duże lustro, to zawsze możemy zamontować je na froncie szafy.

Kolor ścian

Niezwykle ważna jest przemyślana kolorystyka ścian. Przedpokoje są bowiem z reguły dosyć ciemne, warto więc wprowadzić do nich nieco jasnych barw. Najbezpieczniejszym odcieniem jest rzecz jasna biel, ale możemy postawić też na beż, delikatne popiele bądź jasne, ciepłe szarości. Mocne, odważne kolory nie są wskazane, bo mogą sprawić, że przestrzeń stanie się jeszcze ciemniejsza i zamknięta. W niewielkich przedpokojach sprawdzi się również fototapeta z perspektywą; zdjęcie z motywem głębi sprawi, że pomieszczenie zyska dodatkowy wymiar.

Światło

Przedpokoje pozbawione są dostępu do naturalnego światła, należy zatem zadbać o odpowiednie rozmieszczenie lampek. Zdecydowanie najprostszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie na całej długości przedpokoju/korytarza punktowych lamp w równomiernych odległościach – w ten sposób „doświetlimy” całe pomieszczenie, nie nadając mu ciężkości (efekt ten mógłby spowodować masywny żyrandol). Dobrym rozwiązaniem jest także oświetlenie typu LED.

Minimalizm

W aranżacji wnętrz mniej często znaczy więcej. Nie inaczej jest w przypadku wąskich przedpokojów. W pomieszczeniach tych najlepiej sprawdza się styl minimalistyczny, który charakteryzuje się małą ilością mebli i dodatków – zauważa Maciej Balcerek. – Liczy się prostota i funkcjonalność. Na znaczeniu zyskują szczególnie wielofunkcyjne meble, np. szafy wnękowe z dodatkowym wgłębieniem do siedzenia.

Płytkie meble

Idealne meble do wąskiego przedpokoju powinny wtapiać się w otoczenie, a poza tym być długie i płytkie – dzięki temu nie zacieśnimy dodatkowo i tak wąskiej przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem są meble uchylne oraz szafy o przesuwanych drzwiach, bo ich otworzenie nie blokuje przejścia. Generalnie pomysłem wartym rozważenia jest szafa na wymiar, która co prawda więcej kosztuje, ale za to pozwala optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Uwaga: w przedpokoju powinno się znaleźć miejsce do siedzenia, pomocne przy zakładaniu obuwia.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here