Hussein Chalayan – wizjoner mody

0
4238

Hussein Chalayan jest genialnym myślicielem i kreatorem, tworzącym między różnymi światami designu. Swoją pracą nadał zupełnie nowe wymiary projektowaniu mody. Jego interdyscyplinarne projekty łączące w sobie modę, sztukę, film i media są wizjonerskie.” Takie uzasadnienie wygłosiło jury, przyznając nagrodę Lucky Strike Designer Award 2012 właśnie Husseinowi Chalayan. Ten urodzony w Nikozji absolwent słynnego londyńskiego Central St. Martins College of Art and Design jest bardzo ceniony w świecie mody, ale poza nim raczej nikomu nieznany. Czas przyjrzeć się bliżej jego twórczości!

Hussein Chalayan karierę rozpoczął od kolekcji dyplomowej The Tangent Flows, która od razu wywołała ogromną sensację. Projektant zaprezentował wtedy jedwabne sukienki pokryte opiłkami żelaza, które wcześniej zakopane zostały na kilka miesięcy w ziemi, a następnie „ekshumowane”, co miało na celu zobrazować proces życia i śmierci.

Kolekcja Airborne to z kolei jedno z najbardziej interesujących dzieł projektanta. Nowatorskim elementem, który się w niej znalazł, jest składająca się z ponad 15 tysięcy diod i krystalicznych wyświetlaczy sukienka LED, której współtwórcą od strony technicznej był Moritz Waldemeyer. Można powiedzieć, że powstała ona „w oka mgnieniu”, w ciągu zaledwie czterech tygodni tuż przed paryskim tygodniem mody. Podobnym projektem była Readings – sukienka składająca się z dwustu ruchomych laserów.

Hussein Chalayan nie tylko projektuje modę. Nadaje ubraniom odpowiednią narrację – tożsamość kulturową, nacechowaną genetyką, prędkością i przemieszczeniem. Dzięki temu stworzył pokaźną kolekcję dzieł sztuki, które gromadzone są w muzeach na całym świecie. Przykładem takiej działalności jest wystawa B-side, gdzie Chalayan jawi się nam jako rzeźbiarz, filmowiec i animator. Wystawa ta obejmuje dwa tajemnicze projekty: Anaesthetics (Anestezjologia), która przez samego kreatora określana jest jako szkicownik filmowy oraz Interia (Inercja, Bezwładność) inspirowana kolekcją z 2009 roku. Ponadto tworząc filmy Aeroplane Dress, Ventriloquy i Compassion Fatigue zademonstrował w piękny, choć prowokacyjny sposób upadek wartości w czasie wojny i tworzenie natury przez sztuczność.

Chalayan swoją działalnością pokazał, że poza niekończącymi się bankietami świat mody ma nam coś więcej do zaoferowania. Trzeba tylko to wszystko dostrzec i odpowiednio odczytać.

Zdjęcia: dezeen.comcoufme.comthewaspandtheorchid.blogspot.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here