Jak dobrać pompę hydroforową do domu jednorodzinnego?

0
1765

Pompy hydroforowe zapewniają dostęp wody użytkowej z własnego źródła czyli studni wierconej, bądź studni wierconej głębinowej. To właśnie rodzaj studni, a także jej głębokość i wydajność wpływają w dużej mierze na dobór odpowiedniej pompy hydroforowej. Nie bez znaczenia jest również intensywność eksploatacji, ciśnienie w instalacji, a także wielkość gospodarstwa domowego.

Pompy hydroforowe a rodzaj studni

W przypadku posiadania studni wierconej dobiera się pompę ssącą, gdyż głębinowa się nie zmieści, w przypadku cienkiej rury o średnicy ok. 32 mm. W przypadku studni wierconej głębinowej można zastosować dwojakie rozwiązanie, gdy tafla wody nie znajduje się niżej niż 8 m poniżej poziomu gruntu. Zatem sprawdzi się zarówno pompa hydroforowa ssąca, jak i głębinowa. Niektóre osoby posiadają jeszcze studnie starego typu wykonane z kegów betonowych. Jeśli tafla wody znajduje się tu poniżej 8 m pod powierzchnią to można zastosować pompę hydroforową, jednak dla ochrony silnia konieczne jest zastosowanie rury osłonowej. Dzięki temu można zapewnić jego prawidłowe chłodzenie. To jaki rodzaj pompy hydroforowej będzie można wybrać zależy od informacji przekazanych przez studniarza. Powinien on podać nam jaka jest wydajność studni, czyli ile litrów wody na minutę może z niej maksymalnie czerpać. Istotne znaczenie ma również głębokość studni, poziom lustra wody, a także dynamiczny poziom lustra wody, który zmienia się np. wraz z napływem wód opadowych.

Wydajność nominalna pompy a realne parametry poboru wody

Trzeba zdawać sobie sprawę, że to, co podaje producent pompy hydroforowej, jeśli chodzi o wydajność może różnić się z faktycznymi pomiarami, a związane jest to zarówno z głębokością studni, jak i intensywnością eksploatacji. Zatem liczy się wartość tłoczenia i ssania, która musi być odjęta od wartości nominalnej wydajności pompy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia uruchamiania kilku źródeł wody jednocześnie. Wiadomo, że w przypadku uruchomienia dwóch kranów wydajność spadnie w stosunku do tej, którą możemy uzyskać przy odkręceniu jednego. Zatem z 20l/minutę może się zrobić 10 litrów/minutę. Przy doborze pompy warto również te czynniki wziąć pod uwagę pamiętając, że wydajność pompy nie może być większa niż wydajność studni.

Lustro wody a opór rury połączonej z pompą, a także wybór pompy z hydroforem

Istotne znaczenie dla wydajności systemu nawadniania i pobierania wody ze studni ma poziom lustra wody, który nie może spadać poniżej pewnego poziomu. Wyznacza go opór rury doprowadzającej wodę do domu. Wielkość oporu zależna jest od długości rury, a przy takiej wynoszącej 20 metrów wynosi 1 m, z kolei przy długości 100 m – 5 m . W przypadku 20-metrowej rury lustro wody nie może spadać poniżej 7 m. Istotne znaczenie dla komfortu użytkowania systemu hydroforowego ma jego automatyczne działanie. Zatem poza pompą konieczny jest zakup także hydroforu, aby po odkręceniu kurka pompa się włączała.

Wymagania poszczególnych urządzeń gospodarstwa domowego a wydajność pompy hydroforowej

W przypadku kąpieli wylewa się zwykle maksymalnie do 30 litrów wody/minutę, a prysznica 6-12 litrów. Z kolei na mycie rąk zużywa się 3-8 litrów wody/minutę. Więcej wody zużywają sprzęty takie jak pralka czy zmywarka, gdzie średnie wartości to 5-10 litrów wody na minutę, co w przypadku pralki daje ok. 80 litrów wody w ciągu godziny. Średnie zużycie dla 2-3 osób nie wynosi jednorazowo nie więcej niż 20-30 litrów/minutę, a dla 6 osób – około 50 litrów. W związku z tym pompa hydroforowa o wydajności 50 litrów na minutę powinna być wystarczająca. Oczywiście wydajność pompy może być większa, jeśli odpowiednio większa jest wydajność studni. To szczególnie przydaje się jeśli w domu dysponuje się wielopunktowym systemem zraszania, z których każdy pobiera sporo wody. Dzięki temu nie muszą one być włączane kolejno i mogą działać jednocześnie.

Oczywiście w przypadku pompy hydroforowej dla domu jednorodzinnego duże znaczenie ma wielkość zbiornika. Im jest on większy tym cały system może działać sprawniej. Optymalne dla gospodarstwa domowego i domu jednorodzinnego wydają się zbiorniki o wielkości 80-300 litrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here