Jakie żelazko kupić? Jaka stopa żelazka, jakie przydatne funkcje?

0
3583

Żelazko – dla jednych urządzenie, bez którego nie potrafią sobie wyobrazić codziennego funkcjonowania, dla drugich – koło ratunkowe na ekstremalnie pomięte obrania. Bez względu na to, czy lubisz prasować, czy traktujesz to jako przykry obowiązek – potrzebujesz dobrego sprzętu. Podpowiadamy, jakie żelazko kupić, aby nie żałować wyboru.

Rodzaje żelazek

Przeglądając oferty sklepów internetowych (https://www.homebook.pl/produkty/zelazka), możemy zauważyć, że do wyboru mamy kilka rodzajów żelazek. Najprościej powiedzieć, że różnią się od siebie wyglądem, ale to oczywiście nie wszystko. Wyróżnić możemy:

żelazka bezprzewodowe – umieszcza się je w specjalnej podstawce, która nagrzewa stopę. Ich największą zaletą jest brak kabla, który często plącze się wokół podstawy deski do prasowania, a także potrafi pognieść świeżo wyprasowaną odzież. Jednak dość szybko traci temperaturę, co zmusza do częstego odstawiania na stojak,

żelazka przewodowe – klasyczne urządzenia z kablem. Ich zaletą jest to, że dzięki podłączeniu do prądu utrzymują stałą temperaturę, jednak przewód zmniejsza zasięg. Wśród żelazek przewodowych wyróżnić możemy żelazka suche i parowe. Pierwsze z nich obecnie są bardzo rzadko kupowane. Parowe umożliwiają zwilżanie tkanin, a także prasowanie z wykorzystaniem pary wodnej,

żelazka systemowe – to sprzęty do których dołączone są zewnętrzne stacje pary, w których jest ona wytwarzana. Następnie specjalnym przewodem jest dostarczana do żelazka. To pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych efektów prasowania,

żelazka turystyczne – typowe parowe, ale o znacznie mniejszym rozmiarze i wadze, a także zakresie temperatur. Idealnie sprawdzają się w podróży.

Jaką stopę żelazka wybrać?

W żelazku bardzo istotnym elementem jest jego stopa. To powierzchnia, która jest przesuwana po tkaninie. Jeśli ma się sprawdzić i długo służyć, to nie może wyświecać materiałów, musi być odporna na zarysowania, a także – w przypadku żelazek wytwarzających parę – mieć dobrze rozłożone otwory.

Przede wszystkim warto wybrać żelazko, które ma stopę dwukierunkową – w kształcie łzy. Dzięki niej nie gnieciemy wyprasowanego już miejsca. Przód musi być jak najbardziej zwężany – dzięki temu uda się bez trudu wyprasować przestrzeń między guzikami, mankiety itp.

Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić, jest materiał, z jakiego została wykonana stopa. W sprzedaży jest bardzo dużo żelazek z najróżniejszym wykończeniem. Każde tworzywo ma swoje wady i zalety. Oto najpopularniejsze z nich:

stopa teflonowa – zapewnia bardzo dobry poślizg po tkaninie, jest łatwa w czyszczeniu, ale niestety jest dość podana za zarysowania,

stopa aluminiowa – tak jak i teflonowa: dobry poślizg, łatwość czyszczenia, podatność na uszkodzenie,

stopa emaliowana – gwarantuje doskonały poślizg po każdym materiale, bardzo trudna w czyszczeniu i łatwo ją potrzaskać,

stopa stalowa – zapewnia dobry poślizg, ale trudno się ją czyści,

stopa szafirowa – gorszy poślizg niż powyższe, ale łatwość czyszczenia i ogromna trwałość.

Przydatne funkcje w żelazku

Aby dokonać dobrego wyboru żelazka, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego rodzaj, ale również stopę i materiał z jakiego została wykonana. Poza tym, należy przemyśleć dodatkowe funkcje, jakie może posiadać. Oto najpopularniejsze z nich:

funkcja samooczyszczania – sprawdza się zwłaszcza w żelazkach parowych. Umożliwia udrożnienie znajdujących się w stopie otworów. Dzięki temu w urządzeniu nie zbiera się kamień, a sam sprzęt służy nam dłużej i wydajniej,

funkcja strażak – pozwala na automatyczne wyłączenie się nieużywanego żelazka. Przyda się zwłaszcza zapominalskim,

regulacja strumienia pary – dzięki niej możemy samodzielnie dopasować poziom pary do zagnieceń na tkaninach, bez względu na to, w jakiej temperaturze prasujemy,

funkcja uderzenia pary – pozwala na jednorazowy, silny strumień pary – doskonałe do silnych zagnieceń,

funkcja uderzenia pary w pionie – dzięki tej funkcji możemy prasować w pionie w powietrzu, bez dotykania tkaniny, np. zasłony.

Jak widać – kupując żelazko trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów. Najważniejsze, to dopasować je do swoich potrzeb. Jeśli często prasujemy, urządzenie nie powinno być zbyt ciężkie. Jeśli rzadko – niekoniecznie niezbędna będzie funkcja prasowania w pionie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here