Kontrowersyjny Andres Serrano

0
5126

Czego nie zrobią artyści, żeby się wyróżniać na tle innych? Odpowiedź brzmi: zrobią praktycznie wszystko. I choć artystyczna kontrowersja nie dziwi dziś już tak, jak bywało to jeszcze 20 lat temu, warto przyjrzeć się ciekawostkom na temat postaci, które niejednokrotnie zmąciły umysły krytyków sztuki. 

Andres Serrano – amerykański artysta, znany jest w świecie sztuki, jako osoba, która w swoich dziełach wykorzystuje płyny ustrojowe tj. krew, mocz, „oleje święte”, etc. Największą kontrowersję wzbudził do tej pory jego twór Piss Christ zaprezentowany w 1987 roku, w którym artysta zanużył fotografię Chrystusa na krzyżu w pojemniku z moczem (rzekomo swoim). Oczywiście wieść wystawienia na sprzedaż takiego projektu wywołała nie małą kontrowersję, jednak fakt, że słoik z siuśkami został sprzedany za 277 tys. dolarów, pokazuje, że w XXI wieku sztuka ma niejedno oblicze.

Zobacz również: Giuseppe Veneziano – artysta, który zmienia historię i religię

Serrano wykorzystywał w swoich zdjęciach wielokrotnie płyny, które „produkuje” człowiek. I tu w sztuce tworzonej przez niego za każdym razem pojawiał się ogromny kontrast, bo artysta przedstawiał obrazy tworzone na bazie wulgarnych materiałów, które zarazem niejednokrotnie uznawane były za piękne. Prace Serrano docenił również zespół Metallica, wstawiając jego zdjęcia na okładki płyt Load (1996) i Reload (1997).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here