Sentymentalne ruskie gierki

0
1284

„Kosmiczny most”, „Nu, pogodi”… Brzmi znajomo? Ty też w latach swojej młodości byłeś wilkiem łapiącym turlające się z czterech stron świata jajeczka? Jeśli tak, zapewne jesteś w gronie osób, które z rozrzewnieniem wspominają ruskie gierki firmy Elektronika. 

Na przełomie lat 80. i 90. chyba trudno było znaleźć podwórko czy plac zabaw, na którym od rana do wieczora nie bawiłyby się dzieci czy spotykała młodzież. W tamtym czasie radziecka firma Elektronika, wzorując się na japońskim Nintendo Game & Watch, stworzyła grę „Nu pogodi” ze znanymi wszystkim postaciami wilka i zająca. A był to rok 1986. Z każdym kolejnym miesiącem powstawały nowe, posiadające dwa poziomy trudności „ruskie gierki”. W sumie od 1986 do 1992 wyprodukowano ich aż 26 rodzajów. Z uwagi na to, że dostęp do gadżetów z zachodniej części Europy był ograniczony, a handlarzy z ZSRR było w Polsce sporo, gry Elektroniki robiły prawdziwą furorę!

Dziś na forach internetowych mnóstwo jest dyskusji i sentymentalnych wspomnień dotyczących ruskich gierek, oto jedno z nich: Miałem jedynie jedną gierkę – wilk z jajeczkami (kosztowała 12 000, a na komunię dostałem aż 35 000 zł ). Każdy z kolegów miał jednak inny model i można było się nagrać. Na swojej nie raz przebiłem licznik bijąc rekordy za rekordami. Oprócz sławnych jajeczek popularne były również gry „Kosmiczny most”, „Ośmiorniczka”, „Kucharzyk” i „Myśliwy”. Te elektroniczne zabawki posiadały także budzik i zegarek.

Tym osobom, którym marzy się powrót do lat młodości, pozostaje przeszukanie strychu czy piwnicy w domu dziadków albo Internetu, choć ceny ruskich gierek na aukcjach nierzadko przekraczają kwotę  nawet 200 złotych. Ale w porównaniu do listów do św. Mikołaja, jakie dziś wysyłają dzieci (a właściwie to do ich próśb o gadżety za ponad 500 złotych), taka cena, to żadna cena. A raz obudzone wspomnienia będą w nas rozkwitać przez długi czas!

DESIGNSEKCJA ALERT: Chcesz zagrać w ruską gierkę? Możesz to zrobić TUTAJ!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here