Łazienka w małym mieszkaniu – jak to wszystko zmieścić?

0
7560

Każdy z nas marzy o dużej łazience, jednak niestety nie każdemu jest dane ją posiadać. Urządzenie małej przestrzeni wymaga kreatywności, a także czasu na zaplanowanie poszczególnych elementów tak, aby całość była funkcjonalna, ale także spójna z wystrojem mieszkania i zgodna z Twoim gustem. Jeśli zastanawiasz się, z czego zrezygnować, a co jest konieczne w małej łazience – ten artykuł pomoże Ci w kilku prostych krokach zaplanować urządzenie idealnego wnętrza!

Najważniejszy punkt: drzwi wewnętrzne do łazienki

Często nie zwraca się uwagi na dobór drzwi, nie zdając sobie sprawy jak jest to ważne.

Drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz, jest to jeden z wymogów prawa budowlanego. Nie mogą także mieć mniej niż 80 cm szerokości oraz 2 m wysokości. Tak jak w przypadku każdych innych drzwi w mieszkaniu – nie mogą stykać się z meblami, ścianą lub w jakikolwiek inny sposób utrudniać przejścia pomiędzy pomieszczeniami.

Ostatnim wymogiem prawa budowlanego jest to, że drzwi do łazienki muszą zapewniać odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Drzwi łazienkowe dostępne na rynku posiadają specjalne kratki lub tuleje wentylacyjne. Jednak nie zawsze jest to wystarczające, dlatego kolejną możliwością jest podcięcie ich o kilka centymetrów od dołu tak, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza.

Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: Drzwi łazienkowe – specjalny rodzaj drzwi wewnętrznych. Przeczytaj co musisz o nich wiedzieć!

Ponadto drzwi łazienkowe muszą być spójne z wystrojem pomieszczenia. W przypadku małej łazienki świetnym rozwiązaniem będzie zakup drzwi częściowo przeszklonych – dzięki temu wpadnie do niej więcej naturalnego światła, co optycznie ją powiększy.

Funkcjonalne oraz nowoczesne modele drzwi znajdziesz między innymi tutaj: porta.com.pl/produkty/drzwi-wewnetrzne

Umeblowanie łazienki – co musisz mieć, a co warto pominąć?

Ważną zasadą jest, aby przy wyborze armatury sanitarnej ograniczyć się do niezbędnego minimum. Zamiast wanny warto postawić na prysznic. Obecnie popularnością cieszą się zwłaszcza kabiny bez brodzika – dzięki wolnej podłodze łazienka wydaje się większa.

WC można dobrać, wyznając tę samą zasadę – wystarczy zdecydować się na ceramikę podwieszaną. Jest ona mniejsza, łatwiej utrzymać ją w czystości i znów pozostaje Ci wolna podłoga.

W małych mieszkaniach często dostępne są wnęki, które łatwo i praktycznie można zaaranżować. W niewielkiej łazience we wnękę można wstawić pralkę bądź szafkę. Pralka może znajdować się również w innej części mieszkania (np. podobnie we wnęce, zasłonięta drzwiami łamanymi bądź przesuwnymi). To ogromna oszczędność miejsca i maksimum funkcjonalności w małym mieszkaniu.

Dobrym rozwiązaniem, obecnym coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach, są umywalki narożne. Taka umywalka zajmuje o wiele mniej miejsca i jest bardzo praktyczna. Warto jednak pamiętać, aby nie była zbyt mała, ponieważ może to utrudnić użytkownikom podstawowe czynności higieniczne.

Nie za dużo dodatków!

Dodatki w małej łazience nie powinny być zbyt masywne, jaskrawe lub ciemne. Nie powinno także być ich zbyt dużo. To wszystko optycznie zmniejsza pomieszczenie i sprawia wrażenie bałaganu, przez co osiągniesz przeciwny do zamierzonego efekt. Dobieraj jasne kolory, nie mieszaj zbyt wielu różnych wzorów, materiałów i faktur.

Dobrymi dodatkami do niewielkiej łazienki są lustra – np. takie zamontowane na podwieszanych szafkach lub jedno duże na głównej ścianie czy drzwiach. Możesz także postawić na kilka mniejszych, rozmieszczonych w różnych miejscach w łazience. Sprawią, że w pomieszczeniu będzie więcej światła i optycznie powiększą Twój niewielki pokój kąpielowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here