Pracownia snycerska – stare rzemiosło na nowe czasy

0
1809

Snycerstwo, czyli sztuka rzeźbienia w drewnie, to jeden z najstarszych przykładów sztuki użytkowej i zarazem artystycznej, rozwijającej się od wieków. Powstało zapewne już w czasach głęboko prehistorycznych, czego przykładem mogą być rzeźby drewniane znajdywane w jaskiniach starych kultur archeologicznych, sięgających paleolitu.

Prawdziwy rozkwit snycerstwo przeżywało jednak w starożytności i później w średniowieczu. W ateńskim Erechtejonie, jak donoszą kronikarze tamtej epoki, czczono ponoć drewnianą rzeźbę bogini Ateny, a zatem pomimo dominującej wtedy sztuki marmurowej i kamiennej także wytwórstwo snycerskie musiało mieć się bardzo dobrze. Istny boom przyszedł wraz z gotykiem i ekspansją chrześcijaństwa, kiedy to pojawiły się gustownie rzeźbione w drewnie przedstawienia ołtarzowe, konfesjonały, ambony oraz krucyfiksy i liczne figury świętych. Z pewnością dla nas Polaków przykładem arcydzieła sztuki snycerskiej jest ołtarz Wita Stwosza w Krakowie.

Drewniane rzeźby na zamówienie

Dzisiaj ta dziedzina sztuki zdaje się powoli odchodzić do lamusa. Są jednak jeszcze szczęśliwie osoby praktykujące tą starą, kunsztowną dziedzinę rzemiosła, bazując i odnosząc się bezpośrednio do sprawdzonych i wypracowanych przez wieki metod i doświadczeń dawnych rzeźbiarzy. Istnieją pracownie wykonujące nadal drewniane rzeźby na zamówienie, a sztuka ta jest mocno reprezentowana zwłaszcza na Podhalu i w Beskidach. To właśnie na ten temat pisał Witkacy, parający się zresztą sam szlachetną sztuką rzeźbienia w drewnie.

Jednak urokliwe rejony górskie to nie wszystko. W Sadach pod Poznaniem znajduje się także, kultywująca stare tradycje snycerskie, pracownia wykonująca rzeźby w drewnie. Realizowane są tam zarówno autorskie projekty rzeźbiarza, pana Wojciecha Nowakowskiego, jak i indywidualne zamówienia klientów. Wśród wykonywanych prac należy wymienić kopie starych rzeźb, ramy do obrazów i luster, konsole, stoliki, ornamenty oraz rzeźby sakralne. Wszystkie dzieła wykonywane są zależnie od preferencji zamawiającego w drewnie lipowym, olchowym albo dębowym. Wykończenia projektów, złocenia, ornamenty i kunsztowna polichromia, są możliwe dzięki współpracy pana Wojciecha z renomowanymi pracowniami renowacji zabytkowych mebli oraz zakładami stolarskimi. Rzeźby z drewna na zamówienie od https://wojciechnowakowski.com, charakteryzują się subtelnością i pieczołowitością wykonania oraz wysokim poziomem artystycznym.

To dobrze, że sztuka snycerska przetrwała w Polsce i są ludzie, którzy nadal podejmują się tego szlachetnego rzemiosła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here