Rekuperacja – czyli alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej

0
3472

Wybór systemu wentylacyjnego jest podyktowany licznymi przesłankami, niemniej jednak z punktu widzenia użytkowników budynku najważniejsze są dwie kwestie – wysoki komfort klimatyczny oraz oszczędność, zarówno energii, jak i pieniędzy. Popularne instalacje grawitacyjne nie są w stanie sprostać tym wymogom – w przeciwieństwie do rekuperacji.

Jakie są skutki złej wentylacji?

O skuteczności wentylacji decyduje szereg rozmaitych czynników. Niezwykle istotne jest to, aby została ona dobrana pod kątem potrzeb oraz możliwości konkretnego budynku. W przeciwnym razie nie będzie prawidłowo funkcjonować – to samo odnosi do sytuacji, gdy zostanie nieprawidłowo zamontowana. Objawia się to głównie poprzez:

  • – niewystarczającą wymianę powietrza w budynku,
  • – niszczenie budynku, co jest skutkiem zawilgocenia,
  • – pęcznienie drewnianych elementów wyposażenia.,
  • – złe samopoczucie użytkowników.

Powyższe problemy zdecydowanie najczęściej pojawiają się w budynkach, w których jest zamontowana wentylacja grawitacyjna. Niestety, pomimo takich jej zalet jak niski koszt montażu czy możliwość założenia instalacji praktycznie we wszystkich typach budynków, posiada ona szereg wad. Sprawiają one, iż stosowanie wentylacji grawitacyjnej w dzisiejszych czasach mija się po prostu z celem, gdyż nie jest ona w stanie sprostać wymogom stawianym przez nowoczesne budownictwo.

Rekuperacja – rozwiązanie na miarę nowoczesnego budownictwa

Alternatywę dla tradycyjnych instalacji wentylacyjnych stanowi rekuperacja – czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Istota jej działania polega na wykorzystywaniu energii cieplnej odzyskanej ze zużytego powietrza. Proces wymiany powietrza jest całkowicie kontrolowany, w związku z czym częstotliwość, z jaką on zachodzi, da się bez problemu ustawić dla danego budynku z uwzględnieniem szeregu czynników takich jak np. liczba pomieszczeń i ich przeznaczenie, konstrukcja budynku itp.

W zakresie rekuperacji jest stosowanych wiele rozwiązań – w zależności od rodzaju rekuperatora. Urządzenia te dzielą się na modele:

  • – z wymiennikiem płytowym krzyżowym,
  • – z wymiennikiem przeciwprądowym,
  • – z wymiennikiem obrotowym.

Montaż wentylacji mechanicznej jest na ogół planowany w nowo powstających budynkach, ale instalację da się założyć też i w funkcjonujących już obiektach, choć wiąże się to z większymi nakładami finansowymi.

Dlaczego warto mieć rekuperację?

Istnieje wiele powodów, dla których inwestycja w wentylację mechaniczną się opłaca – zyskuje na tym nie tylko budynek, którego stan techniczny znacząco się poprawia, ale też i jego użytkownicy odczuwający wyraźną poprawę komfortu klimatycznego. Rekuperacja – w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej – zapewnia stałą dostawę powietrza bez względu na uwarunkowania atmosferyczne. Co więcej, do pomieszczeń nawiewane jest powietrze dobrze przefiltrowane, bez niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń. Ponadto warto wspomnieć w tym kontekście o takich kwestiach jak:

  • – brak przeciągów, wilgoci w pomieszczeniach i skraplającej się na szybach pary,
  • – redukcja kosztów ogrzewania budynku – w skali roku można zaoszczędzić nawet 50 proc. w porównaniu z ogrzewaniem budynków z wentylacją grawitacyjną.

Zobacz także: Czy rekuperator dla alergika to dobry pomysł

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here