Urządzenia, które muszą znaleźć się w łazienkach użytku publicznego

0
2202

Wyposażenie łazienek w budynkach użytku publicznego zależne jest od przeznaczenia budynku. Największe wymogi będą w miejscach, dużego natężenia ruchu, gdzie potrzebne są zarówno natryski, umywalki, suszarki do rąk, jak i suszarki do włosów. Takim miejscem jest z pewnością łazienka przy gabinecie odnowy biologicznej, saunie, czy też basenie, a także zakładzie pracy. Tutaj konieczne jest również osobne wydzielenie kabin toaletowych w odrębnym pomieszczeniu. Warto zatem zastanowić się, jakie urządzenia muszą znaleźć się w łazienkach użytku publicznego.

Po pierwsze: urządzenia sanitarne

Oczywiście w żadnej łazience nie może zabraknąć urządzeń sanitarnych, aby mogła spełniać swoją rolę. Trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy kabinami toaletowymi i strefą umywalkową. Ważne, by w budynku użyteczności publicznej znajdowała się odpowiednia ilość zarówno misek ustępowych, jak i umywalek, w zależności od przepustowości sanitariatu. To samo tyczy się pryszniców. W przypadku tych ostatnich należy zapewnić powierzchnie jak najbardziej antypoślizgową zarówno samych brodzików, jak i otaczającej je podłogi.

Po drugie: dozownik do mydła

Urządzeniem, którego nie może zabraknąć w żadnej łazience użytku publicznego jest dozownik do mydła. W zależności od przepustowości, a także wymogów sanitarnych można wybierać modele uruchamiane przyciskiem, wajchą lub bezdotykowo. Dozowniki łokciowe, jak i bezdotykowe są najbardziej higienicznymi rozwiązaniami do strefy umywalkowej. Warto zauważyć, że dozowniki mydła są przeznaczone zarówno do mydła w płynie, jak i w pianie. Dzięki takiej uniwersalności można wypróbować każde rozwiązanie, a następnie wybrać to, które będzie lepiej się sprawdzać. Z pewnością bardziej wydajne są mydła w pianie i one rekomendowane są do łazienek przy zakładach pracy. Warto zauważyć, że dozowniki do mydła sprzyjają dodatkowej oszczędności, gdyż dozują odmierzoną ilość środka higienicznego.

Po trzecie: suszarki do rąk

Kolejnym urządzeniem, które musi znaleźć się w łazience użytku publicznego jest tutaj suszarka do rąk. Wprawdzie można wybrać podajnik na ręczniki papierowe, jednak to rozwiązanie, nawet w przypadku papieru w listkach jest mało ekonomiczne, a w przypadku dużej przepustowości kosze na śmieci szybko się zapełniają. Dlatego bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są suszarki do rąk, które można zainstalować w większej ilości, pod warunkiem, że znajdzie się na to miejsce w łazience użytku publicznego. Warto wybierać modele suszarek do rąk, które wyposażone są w filtry HEPA, a tym samym neutralizują 99,9% groźnych bakterii. To nie jedyne niezbędne tu urządzenie, dlatego trzeba zastanowić się na ilością suszarek do rąk.

Po czwarte: suszarka do włosów

Tam, gdzie znajdują się natryski, muszą być również suszarki do włosów. Trudno wymagać od użytkowników basenów, aquaparków, saun, czy osób zatrudnionych w firmie o podwyższonych wymogach sanitarnych, by zabierali ze sobą suszarki do włosów. Dlatego w łazience użytku publicznego, podobnie, jak suszarki do rąk, powinny one znajdować się blisko strefy umywalkowej. Oczywiście musi tu być zachowana odpowiednia odległość od źródła wody, przynajmniej 60 cm, według przepisów BHP. Dzięki takiemu wyposażeniu można bez przeszkód w pełni korzystać z możliwości jaką jest skorzystanie z natrysku, bez obaw o zmoczenie włosów.

Po piąte: przewijak

Łazienka użytku publicznego powinna być dostosowana do potrzeb matek z dziećmi, zwłaszcza przy basenach i aquaparkach. Tutaj powinny znajdować się stanowiska do przewijania. Jeśli dany ośrodek reklamuje swoje usługi zajęć w wodzie dla mam z dziećmi i nie ma na wyposażeniu przewijaków, to jego oferta wydaje się być niepoważna. Przewijaki powinny znajdować się zarówno przy toaletach męskich, jak i damskich. Często bowiem dochodzi do dyskryminacji mężczyzn w tym względzie. Oczywiście najlepiej, gdy rodzic z dzieckiem ma wydzielone, osobne pomieszczenie, gdzie dziecko może poczuć się bardziej kameralnie.

Niezbędnych urządzeń do sanitariatów publicznych jest wiele, a powyższych nie może zabraknąć. Funkcjonalna łazienka w budynku użyteczności publicznej wpływa na komfort i zadowolenie osób ją użytkujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here