Nie istnieje magiczna formuła na idealne zdjęcie. Muszą minąć lata, zanim nabierzesz wprawy i wykonasz swoją pierwszą profesjonalną fotografię. Jednak już jako początkujący fotograf możesz wykorzystać kilka prostych trików, żeby poprawić swój warsztat i robić dobre zdjęcia.
Wskazówka nr 1: Wykorzystuj dobre oświetlenie
Oświetlenie nie bez powodu znalazło się na pierwszym miejscu tej listy. Profesjonaliści mają obsesję na punkcie dobrego, a nawet doskonałego światła, a początkującym fotografom zdarza się o nim często zapominać. Oświetlenie to najważniejszy element profesjonalnie wyglądającego zdjęcia. Jak sprawić, żeby światło zagrało na korzyść Twojego ujęcia i wydobyło z niego interesującą głębię? Możesz ustawić fotografowaną osobę w cieniu i doświetlić jej twarz lub odwrócić ją tyłem do słońca, żeby uniknąć cieni tworzących się na twarzy. Fotografując krajobraz, wybierz odpowiednią porę dnia. Najlepsze ujęcia to te wykonane wczesnym rankiem, kiedy wschodzi słońce i fotografie zrobione przy zachodzie słońca. Początkującym fotografom zdarza się zapominać o tej zasadzie i robią zdjęcia w środku dnia. Niestety takie obrazy nie zachwycają.
Wskazówka nr 2: Zwracaj uwagę na tło
Zakłócenia, które pojawiają się na zdjęciu, jak np. ujęte w kadrze niepotrzebne przedmioty, psują kompozycję fotografii i odwracają uwagę od głównego obiektu. Kiedy uchwycisz ciekawą scenę, pamiętaj, że to dopiero połowa sukcesu. Żeby zdjęcie wyglądało profesjonalnie, zapomnij o tym, co dzieje się za fotografowanym obiektem. Chyba że stanowi to ważny element kompozycji. Śmietnik widoczny w oddali albo nic nieznaczące budynki po lewej i prawej stronie zdjęcia wprowadzą chaos na Twoim obrazie.
Wskazówka nr 3: Rób mocne zbliżenia na jeden obiekt
Podczas fotografowania czasami trudno stworzyć uporządkowaną, a przez to przyjemną w odbiorze kompozycję. Wszystko dlatego, że zamiast skupić się na jednym konkretnym obiekcie, chcesz pokazać na zdjęciu zbyt wiele. Zdecyduj więc, kto lub co stanie się głównym przedmiotem zainteresowania (czyli jak się fotografuje). Dzięki temu Twoje zdjęcie nabierze głębi i dynamiki. Nie istnieje zbyt bliskie zbliżenie. Przybliżanie jednego fragmentu sceny poleca się szczególnie początkującym fotografom. Skupienie na jednym elemencie porządkuje kompozycję.
Wskazówka nr 4: Wybieraj ciekawe ujęcia
Wybranie interesującej sceny do sfotografowania to najprostsze zadanie dla fotografującego. Nawet ktoś bez aparatu wie, co warto byłoby uwiecznić na zdjęciu. Jaka sytuacja albo przedmiot są ciekawsze od innych elementów rzeczywistości. Jeśli zabierasz ze sobą aparat zawsze kiedy wychodzisz z domu lub podróżujesz, trafisz na wiele sytuacji wartych uwiecznienia. Zamiast ekscytować się ciekawym obiektem lub interesującą sceną, zastanów się, jak warto pokazać fotografowaną osobę lub sytuację. Być może na zdjęciu wystarczy pokazać tylko fragment twarzy postaci, żeby pokazać jej emocje albo zrobić zbliżenie na wybrany przedmiot. Fotografuj pasjonujące sceny, pamiętając jednak o kompozycji, ostrości i dobrym doświetleniu zdjęcia. Bez tego nawet niecodzienna sytuacja uwieczniona na fotografii, stanie się słabym obrazem jakich wiele.
Wskazówka nr 5: Dbaj o ostrość
Na ostrość obrazu wpływa kilka czynników i zdarza się, że trudno dobrać wszystkie parametry tak, żeby zdjęcie wyszło ostre. Najczęstszy problem u początkujących fotografów, to brak odpowiedniego ustawienia punktu ostrości, tj. wybrania punktu, na którym skupia się aparat. Kiedy fotografujesz osobę, musisz ustawić punkt ostrości dokładnie na jej oczach. Dzięki skoncentrowaniu się na najważniejszym elemencie twarzy, zrobisz ostre i wyraźne ujęcie.
Wskazówka nr 6: Rób zdjęcia z nietypowej perspektywy
Najlepiej ogląda się te fotografie, które pokazują krajobraz, miasto lub osobę z niestandardowej perspektywy. Kiedy fotografujesz dziecko, połóż się, żeby jak najlepiej uchwycić jego postać. Robiąc zdjęcie miasta, postaraj się o widok z góry, żeby na obrazie pokazać całe miasto. Klękaj, wstawaj i kładź się na ziemi, żeby znaleźć jak najciekawszą perspektywę. Tylko eksperymentując, dojdziesz do wprawy, która pozwoli Ci robić zdjęcia pełne życia i emocji.
Wskazówka nr 7: Twórz kreatywne kompozycje
Stworzenie intrygującej kompozycji znajduje się na liście najtrudniejszych zadań do opanowania dla początkującego fotografa. Z czasem jednak uczysz się, co powinieneś umieścić na zdjęciu i w jaki sposób to zrobić. Do najbardziej podstawowych zasad tworzenia dobrej kompozycji należy zasada 1/3. Popatrz na scenę, którą masz sfotografować i podziel wybrany wycinek tego, co widzisz liniami, tak jakbyś grał w kółko i krzyżyk. Najważniejsze elementy zdjęcia umieszczaj na przecięciu każdej z linii. Być może fotografowana osoba wcale nie znajdzie się w centrum zdjęcia, ale delikatnie po lewej stronie, na przecięciu dwóch wyobrażonych i prostopadłych do siebie linii.
Nauka fotografowania rozpoczyna się wtedy, kiedy zabierasz ze sobą aparat w każde miejsce, do jakiego się udajesz. Czy to podróżujesz po egzotycznym kraju, czy jedziesz do pracy, rób jak najwięcej zdjęć. Praktyka to podstawa, żeby stać się profesjonalistą.