Kamienna mozaika czy efektowny mural – jak odmienić elewację?

0
1630

Elewacja domu nie musi być nudna, a decydując się na termomodernizację połączoną z jej odnowieniem, warto wybrać ciekawe, nietuzinkowe materiały i projekt. W przypadku bloków, czy budynków użyteczności publicznej sprawdzają się murale, które w stare budownictwo potrafią tchnąć odrobinę życia. Można wybrać również kamienie elewacyjne i stworzyć z nich efektowną mozaikę, co jest bardzo pracochłonne. Warto zatem przyjrzeć się bliżej dostępnym rozwiązaniom.

Jak przygotować powierzchnię elewacji do remontu?

Na samym początku należy wyczyścić elewację i umyć ją bieżącą wodą. Potem trzeba nanieść preparat, dzięki któremu możliwe jest usunięcie zabrudzeń i nalotów organicznych. Dopiero trzecim etapem jest użyciem myjki ciśnieniowej. Kolejnym etapem jest naprawa uszkodzeń tynku, a także dezynfekcja ścian, należy pozbyć się zagrzybień. Następnie można już nanieść farbę elewacyjną, choć są inne ciekawsze opcje.

Mural – na którą ścianę budynku i jak go wykonać?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że elewacja nie musi być jednobarwna. Z powodzeniem można wykorzystać street art do wykończenia elewacji. Mural może nawiązywać do lokalnego krajobrazu. Tak robi się najczęściej, gdyż wtedy staje się wizytówką danej dzielnicy. Będąc właścicielem budynku można przystąpić do pracy. Jednak w sytuacji gdy właścicielem jest spółdzielnia lub miasto, albo deweloper trzeba wystąpić o zgodę na takie przedsięwzięcie. Zanim artysta zabierze się za mural powierzchnia musi być odpowiednio oczyszczona i sucha. Murale wykonuje się na północnych i wschodnich ścianach, a to z racji tego, że w mniejszym stopniu operuje tu słońce, a i opady zwykle są mniej obfite. Dobór odpowiedniego miejsca jest bardzo ważny, dzięki temu mural może pięknie się prezentować przez wiele lat. Na samym początku należy sięgnąć po farbę gruntującą, a wcześniej oczyścić i wyszlifować ścianę pozbywając się resztek farby. Sam mural wykonuje się farbami akrylowymi, z jak największą zawartością kruszywa akrylowego. W przypadku budynków użyteczności publicznej wybiera się albo motywy związane z ich przeznaczeniem, albo historią miasta czy dzielnicy. Podobnie jest w przypadku bloków z wielkiej płyty. Ponieważ wykonanie muralu zajmuje sporo czasu, a także wymaga talentu malarskiego jego wykonanie najlepiej powierzyć doświadczonemu muraliście. W tym przypadku to ściana jest płótnem, którego zapełnienie trzeba odpowiednio rozplanować.

Kamienie elewacyjne – jak odmienić wygląd starej elewacji?

Kamień elewacyjny Klink.pl to dobry pomysł na odmienienie wyglądu elewacji. Nie trzeba nim wszak pokrywać całej powierzchni wszystkich ścian. Można wybrać jedynie cokoły, a resztę pokryć tynkiem dekoracyjnym, który nie występuje już tylko w formie baranka lub kornika. Obecnie dostępne mieszanki kruszyw i zaprawy pozwalają na stworzenie idealnej imitacji betonu, drewna, a także cegły, czy kamienia. Zatem używając dwóch różnych materiałów można stworzyć spójną aranżację elewacji budynku. Świetnym pomysłem są także mozaiki kamienne. Sprawdza się tu zwłaszcza łupek, ale także z trawertynu czy piaskowca można stworzyć ciekawy obraz na jednej ze ścian. Motyw podobnie, jak w przypadku murali może być dowolny. Tutaj wykonanie jest równie pracochłonne, wszak idealnie trzeba dobrać do siebie kawałki kamienia elewacyjnego, a następnie przykleić je wodoodpornym i mrozoodpornym klejem montażowym. W tym wypadku również lepiej nie wykonywać tego na własną rękę i poprosić o pomoc fachowca.

Mural czy kamienna mozaika – co wybrać?

Nietuzinkowe wykończenie elewacji pozwala wyróżnić ją spośród wielu podobnych do siebie. Jeśli chodzi o wybór pomiędzy muralem i kamienną mozaiką to nie jest on jednoznaczny. Mural można bowiem dopasować do każdej aranżacji, jednak jest elementem niewątpliwie dla odważnych. Z kolei kamienna mozaika jest klasycznym rozwiązaniem, które nie wyróżnia w jakiś szczególny sposób budynku, ale chroni go przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, oczywiście musi być odpowiednio zaimpregnowana.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie metody wykończenia elewacji połączyć. Mural może znaleźć się na północnej ścianie, a po przeciwległej stronie dom można wykończyć kamieniem dekoracyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here