Aranżacja wnętrza małego mieszkania: jaką kanapę wybrać?

0
4498

Kanapa powinna być nie tylko komfortowa i wygodna w użytkowaniu, ale także doskonale wkomponowana w aranżację wnętrza. Nic dziwnego, że wybór tego mebla bywa sporym wyzwaniem, a przecież poziom trudności dodatkowo wzrasta w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Czym najlepiej kierować się przy jego zakupie?

1-perfect-space-aranzacja-wnetrza-malego-mieszkania-jaka-kanape-wybrac

Kanapa stanowi centralne miejsce naszego salonu. To prawdziwe serce strefy wypoczynkowej – na niej zasiadamy, gdy chcemy poczytać, pograć na konsoli, porozmawiać ze znajomymi lub wspólnie z rodziną obejrzeć jakiś film. Można wręcz powiedzieć, że salon jest pomieszczeniem kanapocentrycznym, więc pod żadnym pozorem nie lekceważmy procesu wyboru tego mebla. I choć na rynku nie brakuje różnego rodzaju kanap, to właściciele małych mieszkań powinni się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji o zakupie jednej z nich. Istnieje bowiem parę kwestii, na które koniecznie należy zwrócić uwagę.

Aranżacja wnętrza salonu (i przy okazji sypialni)

Chcesz zaoszczędzić miejsce w swoim salonie? Nic prostszego – wystarczy, że zdecydujesz się na rozkładaną kanapę. Modele z funkcją łóżka mają tę zaletę, że na co dzień mogą służyć nam do oglądania telewizji, ale w razie czego bez problemu dadzą też radę kogoś przenocować. Dzięki temu niezapowiedziani goście nie będą musieli spać na podłodze, a my nie stracimy cennej przestrzeni w naszym salonie. Poza tym tego typu kanapy posiadają duże pojemniki na bieliznę pościelową, w których bez trudu schowamy pościel i inne rzeczy.

2-perfect-space-aranzacja-wnetrza-malego-mieszkania-jaka-kanape-wybrac

– Wiele osób obawia się, że kanapa z funkcją rozkładania prezentuje się gorzej od zwykłej dwuosobowej sofy, ale bez trudu da się znaleźć modele o ciekawym designie – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Wcale nie trzeba wybierać pomiędzy praktycznością i aspektem wizualnym. Powinniśmy się jednak upewnić, że wybrana przez nas konstrukcja jest solidna, łatwa w rozkładaniu i odpowiednio twarda, bo inaczej możemy się w niej później zapadać. Należy też pamiętać o tym, że kanapy, które wymagają wyciągania części sypialnej do przodu, często przy rozkładaniu wymuszają na nas małą reorganizację przestrzeni.

Narożniki i kolor

3-perfect-space-aranzacja-wnetrza-malego-mieszkania-jaka-kanape-wybrac

Aranżacja wnętrza małego pomieszczenia wymaga optymalnego wykorzystania całej dostępnej przestrzeni. Stąd dobrym pomysłem jest zakup narożnika (kanapy w kształcie litery L) – kanapy narożne nie tylko oferują znacznie więcej miejsca do siedzenia niż klasyczne sofy, ale także pozwalają zagospodarować wolną przestrzeń w rogu pokoju. Najlepiej, żeby wybrany przez nas narożnik był przy okazji rozkładany i posiadał miejsce do przechowywania dodatkowej pościeli, koców czy poduszek. Jeżeli pomieszczenie jest naprawdę małe, zrezygnujmy z obszernych form, dużych podłokietników czy szerokich oparć, które mogą zdominować całość.

– Jeśli mamy bardzo małe mieszkanie, to powinniśmy wybrać kanapę w takim samym kolorze jak ściany. Albo przynajmniej zbliżonym – dodaje Maciej Balcerek. – Dzięki temu zyskamy złudzenie większej przestrzeni, bo kanapa wtopi się w kolor ściany. Właściciele zwierząt powinni jednak liczyć się z tym, że wszelkie zabrudzenia są dużo bardziej widoczne na jasnych meblach niż ciemnych.

Jakie funkcje ma spełniać nasza kanapa? Czy jej styl będzie pasował do aranżacji wnętrza mieszkania? Jak często miewamy gości? I czy zdarza się nam ich nocować? Wystarczy opowiedzieć sobie na te pytania, a kupno odpowiedniego siedziska stanie się dużo prostsze. W końcu najważniejsze, żeby kanapa nie tylko zdobiła wnętrze, ale była przede wszystkim dostosowana do naszych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here