ETNIKANA – Etniczna fuzja

0
3641

Szukasz rzeczy niebanalnych? Kolekcja Etnikany to coś dla kobiet z charakterem, które lubią etniczne akcenty w miejskiej stylizacji.

Etnikana.pl pulsuje magią południowo–wschodniej Azji. Sprzedawane tu torby stworzono z etnicznych strojów, nosideł, pasów. Zdobiące je wzory wykonały i nosiły na sobie kobiety z plemion Hmong, Akha, Karen czy Lisu. Każdy centymetr tych tkanin nasycony jest motywami kwiatowymi, zwierzęcymi oraz magicznymi symbolami, które miały przynosić szczęście swym właścicielom. Ręcznie haftowane torby Etnikany to unikaty, kojarzone czasem ze stylem boho i hippi, ale w jednym worku będzie im przyciasno, bo za sprawą etno recyklingu Etnikana skręciła w inną stronę.

– Wprowadzając to pojęcie, określiliśmy dziedzinę sztuki zdobniczej, którą się pasjonujemy – mówi Felicja Bilska, właścicielka sklepu. – To fuzja unikatowych tworzyw z Dalekiego Wschodu, europejskiego sznytu i jakości, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. W ten sposób przenikają się wpływy obcych sobie kultur i powstaje symboliczny dialog ubrany w wyjątkową, bardzo oryginalną i piękną formę.

Przykładem jest torba ze stroju panny młodej Karen z Birmy, obszyta ręcznie setkami ryżowych ziaren, albo kopertówka na pasku z, bagatela, blisko 100-letnią czapą chłopca z plemienia Miao. To pojedyncze egzemplarze o prostych fasonach, by nie przesłaniały zdobiących je tkanin, oszałamiających kolorami oraz symbolami, ukrytymi pod misterium wzorów. Wśród nich znajdziemy znaki szczęścia w spirali,  ptaki opowiadające o miłości, tygrysy –  duchy opiekuńcze, motyle zwiastujące przemiany i nasiona mango, czyli bogactwo. Te tkaniny wykonano ręcznie, z pietyzmem i na własny użytek, a wyszukiwane są później przez właścicieli Etnikany.

OBEJRZYJ PRODUKTY ETNIKANY: SZALE | TORBY | KOLCZYKI

Fot. Paulina Woźniak

BĄDŹ „SLOW”!

Ręcznie tkane są również szale i apaszki z jedwabiu oraz naturalnej bawełny, barwionej m.in. korą mango, jackfruitem i indygowcem. Wszystkie krążą po orbicie trendu slow. Powstające w zaprzyjaźnionych warsztatach kolekcje Etnikany zaskarbiły już sobie grono wiernych fanek i fanów, spośród których nie wszyscy przecież muszą pasjonować się Azją. Chcą jednak wiedzieć…

Wzory w Etnikanie to ogromna inspiracja sztuką japońską, laotańską, tajską, rodem z Kambodży, choć nie brakuje i współczesnych kratek, prążków, wręcz obłędnych abstrakcyjnych bohomazów! Łączą je wyłącznie tradycyjne techniki tkackie oraz idea świadomych zakupów. – Przez wiele lat mieszkaliśmy w Azji – tłumaczy Felicja. – Wtedy zafascynowała nas tamtejsza sztuka, poznaliśmy też tworzących ją artystów. Nauczyliśmy się znaczenia każdego symbolu i elementu naszych przedmiotów. Czujemy też wewnętrzną potrzebę opowiadania o nich w naszym warszawskim butiku przy Emilii Plater, w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz innych placówkach kulturalnych.

Zrób zakupy w sklepie ETNIKANA!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here