Fototapeta po skandynawsku

0
3899

Jasne kolory, lekkość, przestronność oraz naturalne materiały. Tak w kilku słowach można opisać zasady, którymi powinien się kierować każdy, kto pragnie zaaranżować swój dom w stylu skandynawskim. Jaką fototapetę wybrać jednak do takiego wnętrza, by nie zatracić pożądanego efektu? Skoncentrowaną dawkę wiedzy przygotował dla was w tym zakresie sklep internetowy Big-trix.pl oraz studio projektowe PAVO Design !

KROK 1: Przygotuj bazę

Dla każdej fototapety, która ma znaleźć się we wnętrzu ze skandynawską nutą, właściciel kawałka ściany powinien przygotować odpowiedni fundament. Ava Niemczewska i Maja Kostkiewicz – projektantki ze studia PAVO DESIGN, sugerują jedno – skupienie się we wnętrzu na bieli, jako podstawie dla akcentów kolorystycznych. Dalej możemy już tylko wprowadzać wedle uznania naturalne lub bielone drewno, jasną cegłę lub kolorystyczne akcenty w postaci szarości i błękitów nawiązujących do morza i nieba północy, czerwienie kojarzone z ludowością, zielenie, brązy i beże tożsame z naturą, a także delikatne żółcie czy pudrowy róż. Ale co dalej?

Zobacz również: Skandynawskie fototapety w sklepie Big-trix.pl

KROK 2: Stwórz klimat

Wnętrze skandynawskie to przede wszystkim wnętrze funkcjonalne. To tzw. „przytulny minimalizm”, wykorzystujący formy nieobrobionego drewna, starego metalu czy cegły, ocieplony tkaninami sof, poduszkami i dywanami z naturalnych tkanin, tj. wełna, bawełna, juta, len czy skóra. Nie ma tu zatem miejsca na brak światła czy małe osłonięte okna – wręcz przeciwnie. Aby domownik, który skłania się w stronę skandynawskich wnętrz, poczuł się w swoim domu jak mieszkaniec Północy, musi zaprzyjaźnić się na dobre z odpowiednim oświetleniem, a w szczególności z naturalnym ogniem świec czy kominka, który odbija się na jasnych, oszczędnych w formie meblach.

Zobacz również: Marynistyczne wnętrza

KROK 3: Dobierz fototapetę

– Do wnętrza urządzonego po skandynawsku możemy śmiało wprowadzać akcenty kolorystyczne w postaci tapety, naklejek czy obrazów dekoracyjnych – sugerują projektantki Ava i Maja. – Grunt by nawiązywały one do natury krajów północnych – dodają.

Tak też we wnętrzu skandynawskim idealnie sprawdzą się fototapety z drzewami, wodą, a także geometrycznymi wzorami lub motywami zwierzęcymi opartymi na tematach ludowych, na których króluje renifer, etniczny wzór czy koń z Dalarna.

– Warto jednak i tutaj pamiętać o tym, że style północy różnią się nieco między sobą – zaznaczaj projektantki. – Fiński kładzie na kontrast bieli z czernią, duński jest bardziej romantyczny i z zamiłowaniem stosuje kolory pastelowe, a szwedzki to dobrze znana nam oszczędność formy i dodatków.

Zobacz również: Fototapety jak akwarele

Niezależnie od tego, która z odnóg stylu skandynawskiego jest najbliższa naszemu sercu, warto zdać się na propozycje, oferowane przez sklepy internetowe wyspecjalizowane w tworzeniu fototapet na indywidualne zamówienia klientów. Najnowsza kolekcja skandynawskich pomysłów od Big-trix.pl to zestawienie pasteli, charakterystycznej północnej geometrii i wesołych barwnych motywów zwierzęcych, spośród których każdy amator północnoeuropejskich krajów powinien znaleźć coś do swojego domu.

Odwiedź również: Sklep internetowy Big-trix.pl

_______________________________________

Maja Kostkiewicz i Ava Niemczewska zawodowo zajmują się projektowaniem wnętrz, co ma swoje źródło w wielkiej pasji do upiększania życia i towarzyszących mu przestrzeni. „Funkcjonalność zamknięta w pięknie” – to motto w ich pracy.

Projektantki prowadzą również bloga wjakwnetrze.pl, gdzie pokazują rzeczy zasługujące na wyróżnienie w temacie urządzania wnętrz i chętnie dzielą się z czytelnikami porządną  garścią własnych porad. Na co dzień działają pod szyldem PAVO DESIGN jako zespół, który w projektowaniu wnętrz stara się łączyć przyjemne z pożytecznym.

Materiały prasowe: Big-trix.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here