Jak urządzić industrialne wnętrze?

5
5710

Zarówno architekci jak i prywatni inwestorzy coraz częściej poszukują oryginalnych pomysłów na aranżację wnętrz. Efektem tych poszukiwań jest rosnące zainteresowanie stylem industrialnym, który coraz śmielej wkracza do naszych domów i mieszkań, dzięki czemu te zyskują unikatowy i wyjątkowo oryginalny charakter. Dlatego dziś prezentujemy wam kilka praktycznych porad w tym zakresie przygotowanych przez Nadię Bońkowską – eksperta z AnOther DESIGN Concept Store.

Pomimo, iż styl industrialny lubi klimat dawnych budynków przemysłowych, przy kilku odpowiednich zabiegach można go z dobrym skutkiem wprowadzić do „zwykłych” domów i mieszkań. Bazą dla takiej aranżacji powinno być jednak wnętrze czyste i uporządkowane oraz pozbawione przypadkowych elementów dekoracyjnych.

Zobacz również: Krzesło z butelek po Coca Coli

Jedną z cech stylu industrialnego jest przestrzeń – jeśli jej brakuje, a nie możemy sobie pozwolić na przearanżowanie układu ścian, możemy skorzystać z kilku prostych sztuczek. Poniżej kilka sposobów na uzyskanie porządnego efektu:

  1. Używajmy jasnych i chłodnych kolorów wprowadzając je warstwowo, zaczynając od najciemniejszych na podłodze, poprzez jaśniejsze na ścianach i najjaśniejsze na sufitach. Zabieg ten spowoduje, że uzyskamy optyczne złudzenie wnętrza wyższego niż w rzeczywistości.
  2. Usuńmy wszystkie zbędne elementy w pomieszczeniach. Każdy niepotrzebny przedmiot oddala nas od  wrażenia czystości  przestrzeni. W tym wypadku mniej znaczy więcej.
  3. Starajmy się utrzymać jedną wysokość mebli – im mniej poziomów tym „czyściej” w naszym wnętrzu.

Kolejnym dobrym sposobem na uzyskanie przestrzeni jest umieszczenie dużych tafli luster lub płyt plexi na ścianach, które odbijając światło i otoczenie, będą optycznie zwiększać metraż naszych pomieszczeń.

Po wykonaniu tych kilku prostych zabiegów czas na docelową aranżację wnętrza i wprowadzenie do niego przedmiotów użytkowych. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie jednej lub kilku (wówczas umieszczajmy je w jednej linii) sufitowych lamp industrialnych o monochromatycznej względem reszty pomieszczenia kolorystyce szarości lub w  jednym z żywych, kontrastujących z otoczeniem kolorów np. żółtym lub czerwonym. Taka lampa będzie się doskonale prezentowała nad drewnianym, prostym stołem do którego możemy dostawić stołki drewniane na metalowej podstawie lub np. proste ławki.

Ponieważ wnętrze w którym mieszkamy musi być dla nas przyjazne warto wprowadzić akcenty, które je ocieplą, bez starty dla efektu końcowego. Mogą to być np. biało-czarne, ewentualnie utrzymane w sepii, fotografie lub grafiki na ścianach. Dobre efekty daje też łączenie surowości z nowoczesnymi jaskrawymi akcentami na meblach oraz zabawa kontrastowa fakturą materiałów: surowy beton – gładki tynk, polerowana stal – chropowate żeliwo. Kompleksowe propozycje dla miłośników industrialnego stylu proponuje holenderska marka HK Living w której ofercie znajdują się zarówno typowo industrialne lampy, stoły, krzesła, ławki ale także dywany oraz mnóstwo innych dodatków.

Pełna oferta industrialnych mebli i dodatków dla domu jest do kupienia w sklepie AnOther DESIGN.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here