Salon, w którym przyjmujemy gości, jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu i z tego względu wymaga odpowiedniej oprawy. Elegancki i modny kamień dekoracyjny idealnie wpisuje się w koncepcję urządzonego z klasą wnętrza.
Ze względu na ponadczasowy charakter, salon w stylu klasycznym możemy wyposażyć w meble oraz dekoracje o reprezentacyjnym charakterze, dobrane z precyzją i na lata – bez obaw, że szybko wyjdą z mody. Przytulne, ale eleganckie wnętrze prezentuje się równie atrakcyjnie w mieszkaniu, jak i w domu jednorodzinnym, w otwartej przestrzeni połączonej z jadalnią. Idealnie koresponduje z nim ocieplający wnętrze kominek, zasłony, dywany, drewniana podłoga, jak i – zgodnie z modą zza oceanu – kamień dekoracyjny. Jego faktura, najczęściej naśladująca układ warstw naturalnej skały, prezentuje się szlachetnie i z klasą, a jednocześnie przytulnie. Przywodzi na myśl skojarzenia z dworkiem myśliwskim, śródziemnomorską willą czy właśnie amerykańską rezydencją.
Ze względu na wielość dostępnych wzorów i praktycznie nieograniczoną skalę barw, kamień dekoracyjny wpisuje się w koncepcję salonu w różnorodnej stylistyce: http://www.stonemaster.pl/salon – jednak najpełniej oddaje charakter wnętrza w stylu klasycznym, gdyż inspirowana światem natury faktura współgra z drewnianymi i skórzanymi meblami. W odróżnieniu od naturalnych trawertynów, łupków czy piaskowców, kamień dekoracyjny jest wytrzymalszy, odporny na działanie wilgoci i co najważniejsze – o wiele lżejszy, więc można go, zgodnie z amerykańską modą, stosować na całej ścianie (a że jest nawet kilkukrotnie tańszy od kamieni naturalnych, możemy sobie na to pozwolić).
Zdjęcie tytułowe przedstawia aranżację wykorzystującą kolekcję Roma Stone Master. Inspirowany atmosferą Wiecznego Miasta kamień wydaje się wręcz stworzony z myślą o eleganckim wnętrzu utrzymanym w spokojnej kolorystyce, z wyeksponowanym kominkiem w centrum. Przytulny charakter salonu podkreślają tekstylia: dywan, zasłony, abażury, z którymi współgra faktura okładziny. Przy odpowiednim oświetleniu, struktura kamienia tworzy grę światła i cienia, zapewniając dodatkowy efekt dekoracyjny. Eleganckie, srebrne dodatki podkreślają reprezentacyjny charakter wnętrza, zapewniającego również komfort na co dzień.
Klasyczne wnętrze najczęściej charakteryzuje ciepła tonacja lub skala tzw. barw natury, jak na zdjęciu powyżej, prezentującym kolekcję Portina Karmel Stone Master. Ciepłe odcienie beżu przywodzą na myśl wspomnienia wakacji nad Morzem Śródziemnym, a jednocześnie wpisują się w koncepcję wygodnego i przyjaznego wnętrza, w którym można wypocząć po długim i meczącym dniu, grzejąc się przy kominku. Charakterystyczny układ kamiennych bloków – niczym w dawnym budownictwie, zapewnia dodatkowy efekt dekoracyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji architektonicznych. Komfortowy charakter salonu podkreślają kotary, chroniące przed słońcem i zapewniające prywatność. Dzięki eleganckim dodatkom, takim jak autorskie rękodzieła ze szkła i metalu, salon zachowuje reprezentacyjny charakter.
Równie atrakcyjnie w koncepcję eleganckiego wnętrza wpisuje się cegła, której ponadczasowy charakter koresponduje z dodatkami w stylu vintage – jak na zdjęciu prezentującym kolekcję Loft Brick Stone Master. Charakterystyczny układ symetrycznych cegiełek wprowadza wrażenie harmonii i ładu, a przeciwwagą dla prostych linii, jakie wyznaczają cegły, są zaokrąglone kształty zdobionych mebli. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje atmosfera równowagi i spokoju. Szary odcień charakteryzujący podłogę i pokrycie kanapy odpowiada zabarwieniu cegieł, które naśladują fakturę i wielobarwność wiekowego muru. Decydując się na wybór cegły dekoracyjnej, pozostajemy w zgodzie z najnowszymi trendami, jednocześnie zachowując klasyczny urok pomieszczenia.
Niezależnie od tego, czy preferujemy kolekcje naśladujące naturalne kamienie czy też ponadczasowy charakter cegły – kamień dekoracyjny do salonu w klasycznym wydaniu to zawsze dobry pomysł, tym bardziej, że wielość wzorów i kolorów pozwala na dobranie kolekcji ściśle pod katem własnych upodobań.