Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pościeli do domu?

0
1842

Na liście zakupów artykułów wyposażenia domu, pościel znajduje się na jednym z pierwszych miejsc. Trudno się dziwić. Przecież nazywa się ją bielizną pościelową, a niewielu z nas decyduje się na życie bez bielizny. Pościel wraz z wkładem, czyli kołdrą i poduszką, stanowią naszą ostoję po wszystkich obowiązkach dnia codziennego. Właściwie dobrany komplet jest gwarancją skutecznego odpoczynku i relaksu. O czym powinniśmy pamiętać podczas zakupu poszewek? Oto kilka porad.

Rozmiar pościeli

To kluczowy czynnik przy wyborze pościeli. Pożądane jest bowiem, aby poszewki były jak najlepiej dopasowane rozmiarowo do kołdry i poduszki. Zatem zanim wybierzemy się na zakupy, powinniśmy dobrze zmierzyć posiadany komplet i zanotować jego wymiary. Wszystko dlatego, że w sprzedaży jest naprawdę spora ilość rozmiarów:

 • pościel 100×160,
 • pościel 140×160,
 • pościel 140×200,
 • pościel 160×200,
 • pościel 180×200,
 • pościel 200×200,
 • pościel 200×220.

Przy czym podkreślić należy, że pierwsza liczba oznacza szerokość kołdry, natomiast druga jej długość. Duże znaczenie ma również wielkość poszewek na poduszki. Zazwyczaj w takich kompletach znajdują się poduszki o wymiarach: 50×60 lub 70×80.

W każdym domu powinien znaleźć się komplet pościeli 160×200. Jest to najbardziej popularny rozmiar. W pościeli o takich wymiarach powinny zmieścić się dwie osoby dorosłe. Ten rozmiar nadaje się dla domowników, jak również sprawdza się jako komplet dla nocujących gości.

Do łóżek małżeńskich poleca się pościel o wymiarach 200×220. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ze względu na to, że do jej uszycia potrzeba więcej materiału, przeważnie bywa droższa od pozostałych.

Rodzaj materiału, z którego uszyto pościel

Dużą rolę w użytkowaniu pościeli odgrywa materiał, z którego ją wykonano. Zdecydowanie najlepsze w użytkowaniu są:

 • pościel bawełniana,
 • pościel z kory,
 • pościel flanelowa,
 • pościel z satyny.

Warto jednak podkreślić, że pościel bawełniana oraz pościel z kory nadają się do użytkowania przez cały rok. Osobom, którym doskwiera zimno w trakcie nocy, powinny rozpatrzyć zakup pościeli flanelowej. Natomiast w gorące letnie noce sprawdza się pościel satynowa. Jest bardzo delikatna w dotyku i jednocześnie powoduje na skórze uczucie chłodu.

Wzornictwo i kolorystyka

Rozmiar pościeli i materiał, z którego ją wykonano, wpływa na funkcjonalność wyrobu. Jednak bardzo ważna jest także jej estetyka. Wybierając pościel, kierujmy się własnym gustem. To przecież nam ma się chcieć spać pod wybranym kompletem pościeli.

Jeśli lubimy delikatne wzornictwo, to po prostu takie wybierajmy. Nie bójmy się także bardziej odważnych kolorów i deseni. Pościel uszyta z wysokogatunkowych tkanin nie traci kolorów po praniu. Przez długi czas możemy cieszyć się nasyconymi barwami.

Który sklep oferuje największy wybór pościeli?

Godnym polecenia sklepem jest Nyks.pl. To jednocześnie polski producent wyrobów tekstylnych. Wszystkie produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Dostępne są w firmowym sklepie internetowym.

Wybór odpowiedniego kompletu pościeli ułatwia intuicyjna wyszukiwarka. Asortyment można filtrować według: koloru, okazji, materiału, rozmiaru poszczególnych elementów kompletu pościeli oraz producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here