Rodzaje przepływomierzy i ich wykorzystywanie

0
1259

Przepływomierze są to urządzenia pomiarowe służące do mierzenia przepływu cieczy lub gazów, mające bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Wykorzystywane są przede wszystkim w transporcie i motoryzacji, ale także w rolnictwie, górnictwie, hutnictwie, czyli wszędzie tam, gdzie mamy konieczność dokładnego pomiaru użytkowanej cieczy (wody, benzyny, oleju napędowego, opałowego, biopaliwa, estrów itp.) lub gazu.

Przepływomierz do benzyny lub innego paliwa montowany jest na autocysternach dystrybucyjnych, aby móc rozliczać dostawy paliwa, a także w dystrybutorach na stacjach benzynowych. Zasada działania tych mierników polega na przemieszczaniu się danej substancji przez licznik w ściśle określonej objętości i zliczaniu tego przepływu. W miarę rozwoju techniki były wynajdywane nowe metody pomiaru.

Początkowo przyrządy pomiarowe działały tylko na zasadzie mechanicznej, później również elektronicznej. Dobrej jakości przepływomierz zbudowany jest z odpowiednich elementów odpornych na niekorzystne działanie danego płynu lub gazu. Zakres temperatur pracy zazwyczaj wynosi od -40 do +60 stopni Celsiusa. W związku z eksploatowaniem w wielu krajach większość liczników podaje wyniki w różnych jednostkach: litrach, galonach czy kwartach (jednostka używana głównie w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii). Bardziej zaawansowane urządzenia mogą, poza rejestrowaniem przepływu, regulować pracę innych jednostek, co jest wykorzystywane np. w samochodach sportowych. Czasami licznik do benzyny czy innych paliw ma funkcję zapamiętywania ostatniego tankowania.

Przepływomierze używane są również w gospodarstwach domowych lub rolnych. Takie urządzenia często posiadają dodatkowe funkcje ułatwiające korzystanie z nich jak podświetlany wyświetlacz, możliwość ustawienia kierunku przepływu, a nawet mają wmontowaną drukarkę. Jednak największe zastosowanie mają w środkach lokomocji, jak wspomniany wcześniej licznik benzyny w samochodzie osobowym, a skończywszy na wykorzystaniu w pojazdach transportowych, łodziach czy statkach. W dużych przedsiębiorstwach nieodzowna jest pełna przejrzystość zużycia paliwa w celu optymalizacji działania firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here