Cosplay – karnawał dla zaawansowanych

0
4517

CosplayJakie jest twoje hobby? Najczęściej słyszane odpowiedzi to piłka nożna, tenis, gotowanie, żeglarstwo czy moda i film. Czyli coś, co po prostu da się przewidzieć. A jak zareagujesz, gdy ktoś odpowie ci, że jego pasją jest cosplay? 

Jedna z definicji użytkowników Urban Dictionary informuje o tym, że cosplay to inaczej costume play, czyli zabawa, polegająca na przebieraniu się za fikcyjne postacie z książek, komiksów, gier video czy filmów. Czym w takim razie hobby to różni się od typowych przebrań karnawałowych? Otóż tu różnica tkwi w tym, że każdy szanujący się costplayer swój strój musi wykonać własnoręcznie. A potrzebnych do tego jest wiele zdolności, m.in. umiejętność wprawnego szycia, a niekiedy i sprawne poruszanie się w takich dziedzinach, jak stolarstwo, rzeźba, malarstwo, fryzjerstwo, a nawet obróbka metali.

Kostiumy costplayerów wykonywane są zazwyczaj na zjazdy fanów lub konwencje anime, mangi, gier. Skąd w ludziach tyle determinacji i zapału do tworzenia nierzadko bardzo skomplikowanych strojów-instalacji? Nie małą rolę odgrywa na pewno chęć zmierzenia się z samym sobą i urzeczywistnienia rzeczy, wydawać by się mogło, możliwych tylko w grach komputerowych lub świecie literatury fantastycznej czy filmu.

Cosplay jest hobby rozpowszechnionym na całym świecie, ale najbardziej pasja ta popularna jest w krajach Azji i w USA, choć wielu zainteresowanych tą dziedziną uważa, że większość Amerykanów uprawia pseudo cosplay, gdyż nie przykłada należytej wagi do własnego wyglądu i jakości ubiorów. Jeśli chodzi natomiast o polskie strony, zbiory najciekawszych kostiumów tworzonych przez costplayerów możecie śledzić na facebookowym profilu o nazwie DOBRY CASPLAY.

Zobacz również: Moda z Gwiezdnych Wojen

Cosplay

Cosplay

Cosplay

Źródło: urbandictionary.com, dobrycosplay, cosplay-poland.deviantart.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here