Jak urządzić domek letniskowy?

0
16599

Domek letniskowy ma być odskocznią dla codziennego życia. Dlatego warto urządzić go w taki sposób, abyśmy mogli traktować go w przyszłości jako element innego, wakacyjnego świata, do którego chce się uciekać po miesiącach spędzonych w mieście. Osiągnięciu tego efektu nie sprzyja urządzenie domku letniskowego w taki sam sposób, w jaki urządziliśmy nasze codzienne mieszkanie. Niestety jednak, wiele osób wpada w tę pułapkę i do urządzenia domku letniskowego stosuje tak styl lub rozwiązania aranżacyjne, które najbardziej lubi. W efekcie domek letniskowy zaczyna być przedłużeniem naszego mieszkania, a co za tym idzie: codziennego życia. Tymczasem, możliwości niebanalnego urządzenia domku letniskowego jest mnóstwo. Jeśli jest to domek nad morzem, świetnie sprawdzi się styl marynistyczny, nawiązujący kolorami do morza i piasku.

Styl marynistyczny

Najbardziej charakterystycznym elementem stylu marynistycznego są biało-niebieskie pasy: pięknie wyglądają na poduszkach, obrusach, zasłonach, kocach i innych tkaninach, które powinny znaleźć się w naszym domku letniskowym. Pamiętajmy bowiem, że tkanin w domku letniskowym nigdy dość: dzięki poduszeczkom, zasłonom i ciepłym kocom wnętrze staje się bardziej przytulne. Warto zadbać o nie nie tylko we wnętrzu domku, ale również na tarasie, gdzie z pewnością będziemy przebywali w czasie nie tylko letnich, ale też wczesnojesiennych lub późnowiosennych wieczorów.

 

Aby domek letniskowy był przytulny, powinniśmy zadbać o wyposażenie go w odpowiednio dobrane tkaniny. Ciepłe koce, zasłony, miękkie dywany i małe poduszki powinny znaleźć się nie tylko we wnętrzach domku letniskowego, ale też na werandzie, na której będziemy spędzać mnóstwo czasu. Na zdjęciu: drewniany domek letniskowy z tarasem, fot. Ogrodosfera

W stylu marynistycznym istotne jest zachowanie odpowiedniej proporcji i tonacji barw: biel powinna być śnieżnobiała, a kolory z nią kontrastujące mogą znajdować się w palecie intensywności od jaskrawoniebieskiej (lub jaskrawo-turkusowej) aż po wypłowiałe czerwienie i granaty, sprawiające wrażenie wyblakłych od słońca. Poza trzema podstawowymi dla stylu marynistycznego barw (czerwień, granat i biel), warto też zastosować niekiedy zielone elementy lub beżowe o odcieniu przypominającym morski piasek. Do stylu marynistycznego świetnie pasują meble z jasnego drzewa iglastego lub przeciwnie: ciemnobrązowe, mocne meble, które w innych aranżacjach mogłyby przytłoczyć całą przestrzeń. Tutaj natomiast czują się świetnie. Z drugiej strony, do wnętrza w tym stylu warto zaciągnąć meble domagające się renowacji – takie zużyte, nadszarpnięte zębem czasu, z lekko poszarzałego drewna, pasują do stylu marynistycznego jak ulał. Niezależnie od wybranej opcji, pamiętajmy, że najbardziej liczy się tutaj zastosowanie naturalnych materiałów: niepolakierowanego drewna, naturalnego płótna w obiciach, lamp bardziej w formie świeczek (np. elektrycznych) niż nowoczesnych, designerskich modeli wprost z katalogów.

Na zdjęciu: przykład wnętrza urządzonego w stylu marynistycznym

Styl morski lubi przestronne wnętrza o jasnym zabarwieniu, pełne jasnego światła. Jeśli nasz domek jest drewniany, warto zastosować jedną z nowoczesnych tapet ściennych, nawiązujących do morskich klimatów. W sklepach dostaniemy też mnóstwo dodatków pomocnych w tworzeniu tego tylu: muszle, grube liny, okrągłe lustra, akwaria…

Styl góralski

Lekkości charakterystycznej dla stylu marynistycznego nie ma natomiast w stylu kojarzonym przez nas z górami. Zakopiańskie domki, alpejskie chatki, beskidzkie szopy zbite z bali – wszystko to wymaga ciemniejszych kolorów i mocniejszych akcentów, a przede wszystkim: masywnej zabudowy. Dla stworzenia góralskiego stylu, będziemy potrzebowali przede wszystkim tradycyjnych materiałów: koronkowych tkanin, elementów dekoracyjnych z motywami ludowymi, zwierzęcych skór. Jeśli w naszym domku letniskowym jest kominek, warto zorganizować wokół niego całą przestrzeń wypoczynkową. Światło powinno być przytłumione, a wszelkie drewniane elementy wystroju: mocno wyeksponowane. Dotyczy to szczególnie stołu, który obowiązkowo w domu góralskim musi być wykonany z drewna. Drewno w chacie góralskiej powinno mieć surowy wyraz: zbite z bali ławy, niezbyt równe blaty – meble mogą mieć charakter lekko rustykalny. Liczą się zdobienia i nawiązania do natury. Chata w stylu góralskim sprawdza się doskonale, jeśli nasz domek letniskowy jest całoroczny, a budujemy go z zamiarem użytkowania głównie w zimie.

Na zdjęciu: domek letniskowy (Ogrodosfera)

Styl rustykalny

Jednym z najpopularniejszych jest styl rustykalny, a więc styl korespondujący z wiejskim klimatem, pełen naturalnych materiałów, pozostawiający dużą swobodę aranżacyjną. Połączenie kamienia z drewnem, belki przy suficie, pozbierane z różnych kompletów drewniane meble, dziwaczne dodatki i dużo kwiatów: to cechy charakterystyczne chaty urządzonej na modłę rustykalną. W aranżacji rustykalnej najważniejsze jest uzyskanie wnętrza, o którym moglibyśmy powiedzieć, że do nas pasuje lub inaczej – że ma duszę. Wbrew pozorom, nie jest łatwo stworzyć tego rodzaju wnętrze.

Na zdjęciu: wnętrze domu urządzonego w stylu rustykalnym

Wyposażenie domku letniskowego

Jednakże styl to nie wszystko. Urządzając domek, należy rozplanować jego wyposażenie w taki sposób, aby w środku znalazło się to, czego nie mamy na co dzień lub co lubimy i czego życzylibyśmy sobie na urlopie. Jeśli więc uwielbiamy gotować, oznacza to, że na urlopie, na łonie natury tym bardziej oddamy się naszej pasji. Warto wówczas zorganizować sobie w domku letniskowym tyle miejsca, ile to konieczne, aby się nie ograniczać w swoich kulinarnych ekscesach: trzeba znaleźć miejsce na przetwory, miejsce do przyrządzania posiłków, a także miejsce dla biesiadników.
Jeśli natomiast uwielbiamy ogrodnictwo i jeździmy na działkę głównie po to, aby uprawiać rośliny, wówczas w domku powinniśmy wydzielić sobie miejsce na stół roboczy. Analogicznie rzecz wygląda z zapalonymi majsterkowiczami – najbardziej ucieszą się z oddzielnego pomieszczenia, w którym będą mogli rozłożyć regały z śrubkami, dłutami, lutownicami i wszystkim tym, co potrzebne do drobnych napraw.
Wielu z nas traktuje też domek jako miejsce, w którym można urządzić sobie coś, na co w miejskim mieszkaniu nie ma miejsca, czyli na przykład sauna. Na rynku dostępne są niedrogie gotowe domki letniskowe przystosowane do zamontowania we wnętrzu sauny. Jeśli sauna to dla nas za dużo, warto pomyśleć o wielkiej wannie lub o siłowni ze wszystkimi sprzętami, których nie zmieściliśmy nigdy w domu.

Na zdjęciu: domek działkowy z drewna świerkowego. Fot. Ogrodosfera

Jakich błędów uniknąć podczas aranżowania wnętrza domku letniskowego?

Na koniec przedstawiamy kilka przykładów często popełnianych błędów, których należy uniknąć, aby nie zepsuć sobie całego efektu. Po pierwsze, spróbujmy uniknąć ulegania pokusie transportowania do domku letniskowego wszystkich tych sprzętów, które nie mieszczą się nam w mieszkaniu/domu lub które już częściowo nie działają. Duża kuchenka z czterema fajerkami i dużym piekarnikiem, który nie działa, zagracą nam niepotrzebnie przestrzeń domku letniskowego. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się mała kuchenka turystyczna. Stare meble pamiętające epokę Gierka, mimo że są „całkiem dobre“, tak naprawdę wprowadzą do aranżacji niepotrzebny chaos. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do udawania się po takie sposoby, aby umeblować nasz domek, warto nadawać meblom wyrazu. Jeśli mam cztery krzesła, z których każde pochodzi z innej parafii, wówczas warto pomalować je jednym kolorem i doposażyć w jednakowe pokrowce lub poduszki. Zyskają wówczas dużo na uroku.
Warto też poświęcić nieco środków na zorganizowanie przytulnego oświetlenia. Najlepsza nawet aranżacja nie ucieszy nas, gdy wieczorem będzie opatrzona zimnymi żarówkami przemysłowymi lub smętnie wiszącą gołą żarówką.

Lekki, oszklony domek letniskowy. Fot. Ogrodosfera.pl

Wybierz to, co lubisz

Jak widać, możliwości urządzenia domku letniskowego jest wiele. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, warto kierować się przede wszystkim tym, co lubimy pamiętając jednocześnie, że czasami nieoczywiste rozwiązania okazują się w praktyce najlepsze dla nas. Komponując aranżację przestrzeni w domku letniskowym nie zapominajmy o funkcjonalności: wnętrza muszą być ustawne, musimy mieć dostęp do wszystkich sprzętów, a przemieszczanie się wewnątrz domku jak najbardziej intuicyjne. Warto poświęcić nieco czasu, aby spełnić te wszystkie warunki – uzyskamy wtedy miejsce, do którego będziemy chcieli wracać przez cały rok!

Zapraszamy do obejrzenia inspiracji na filmie:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here