Masy szpachlowe i ich rodzaje

0
7037

W pracach wykończeniowych i remontowych bardzo często korzysta się z mas szpachlowych. Chociaż kojarzą się one najczęściej ze ścianami i z sufitami, można je także stosować do drewna i metalu. Wybór odpowiedniej masy szpachlowej to gwarancja estetyki wykonanych z jej wykorzystaniem prac.

Masy szpachlowe do ścian i sufitów

Masy szpachlowe przeznaczone do ścian i sufitów cieszą się dużą popularnością ze względu na możliwość nałożenia ich na dowolne podłoże, takie jak: cement, tynk gipsowy lub beton. Z pomocą takiej masy koryguje się większe nierówności, jak i w precyzyjny sposób wygładza ściany i sufity.

Można nałożyć masę szpachlową o dużej grubości, co jest jej dużym atutem, ponieważ dzięki temu powierzchnia zostanie doskonale przygotowana na malowanie lub nakładanie różnego rodzaju dekoracji (jak np. tapeta).

Masy szpachlowe do drewna

Masy szpachlowe do drewna pozwalają na szybkie usunięcie ubytków w drewnianych wnętrzach, meblach lub przedmiotach, ale mogą stanowić również niezwykle ważny dodatek przed nałożeniem na powierzchnie drewniane warstw lakieru.

Można wyróżnić cztery zasadnicze odmiany mas szpachlowych do drewna. Są to: masa do drewna biała, bezbarwna, dwuskładnikowa oraz natryskowa.

Masa do drewna biała charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Sprawdza się ona doskonale jako podkład przed malowaniem. Jeśli chodzi o masę szpachlową do drewna bezbarwną, z jej wykorzystaniem wypełnia się zwykle niewielkie ubytki w drewnie lub szpary przy łączeniach elementów drewnianych.

Masa szpachlowa dwuskładnikowa wykorzystywana jest przy większych pracach wykończeniowych, ze względu na fakt, iż składa się ona z bazy oraz z utwardzacza, z kolei masa natryskowa idealnie nadaje się pod lakier, w związku z tym, że tworzy twardą powłokę.

Przed zakupem szpachli do drewna należy ponadto zwrócić uwagę na to, na jakie drewno można ją nakładać. Producent takiej szpachli zwykle określa bowiem czy będzie to np. jesion, buk lub sosna.

Masy szpachlowe do metalu

Masy szpachlowe przeznaczone do metalu doskonale sprawdzają się w przypadku niwelowania małych nierówności powstałych na powierzchniach metalowych, a także do wypełniania szczelin i szpar oraz wyrównywania rys i zagłębień przed nałożeniem podkładu.

Można je stosować zarówno w pomieszczeniach wewnętrznych, jak i na świeżym powietrzu. Masa szpachlowa do metalu charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia oraz tym, że po jej nałożeniu powstaje matowa, wodoodporna powłoka.

Przygotowanie masy szpachlowej

Po zakupie masy szpachlowej trzeba ją w odpowiedni sposób przygotować. W tym celu do czystego wiadra wlewa się zimną wodę, a następnie wsypuje do niej powoli masę w takiej ilości, by woda tylko delikatnie ją przykrywała.

Po odczekaniu około 5 minut masę szpachlową miesza się z wykorzystaniem kielni tak, by osiągnęła ona konsystencję masła. Należy pamiętać o tym, że szpachlę po jej przygotowaniu można używać około 30-40 minut. Po tym czasie, ze względu na zbyt dużą twardość, nie nadaje się ona już niestety do nakładania na żadne podłoże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here