Jak odnowić domowe schody? Sprawdzone sposoby

0
6965

Stare domy są piękne, mają w sobie wiele gracji i gdyby tylko mogły, opowiedziałyby setki niesamowitych historii. Jednak z powodu swego wieku, wiele ich elementów ulega zniszczeniu i naprawdę potrzeba wiele pracy na to, aby przywrócić im dawny blask. Jednym z pierwszych miejsc w takim domu, który wymaga naprawy są schody.

Użytkowane codziennie przez kilka pokoleń mieszkańców doprowadzę je do stanu, w którym niezbędna jest ich natychmiastowa renowacja. Bardzo często decydujemy się na ich renowacje zbyt późno i nie mamy pewności czy praca w nie włożona, nie jest tylko zmarnowanym czasem. Niemniej jednak, warto wiedzieć, jak się do niej zabrać, prawda?

Obiektywne spojrzenie – co da się uratować?

Założyliśmy, że wzięliśmy się do renowacji schodów i elementów balustrad zbyt późno. A więc pierwszą rzeczą, którą musimy ustalić jest to, czy nadają się one do naprawy. Nie chodzi tutaj o pobieżne ich sprawdzeni. Mówimy tutaj niemal profesjonalnych oględzinach. Jak to zrobić? Stare schody bardzo często skrzypią, dlaczego? Całkiem możliwe, że doszło w nich do jakichś naprężeń, które powstały na skutek jakiegoś pęknięcia. Warto sprawdzić, czy podstawa, na których leżą nie wymaga naprawy.

W tym momencie warto również zaplanować, jak schody mają finalnie wyglądać. Mimo że nie odmienimy ich całkowicie, może spróbować dodać do nich coś od siebie. Nawet zmiana elementów balustrad może wpłynąć na ich wygląd, a zazwyczaj wiąże się ona z dużo mniejszymi kosztami, niż wymiana wszystkich stopni.

Schody drewniane – na zwrócić uwagę?

W wielu domach znajdują się schody drewniane, które mimo że solidne, wyglądają tak jakby nikt o nie nie dbał. Co można z nimi zrobić? Po pierwsze, część elementów do balustrad pewnie wymaga renowacji, ale to jeszcze nie powód, aby je skreślać. Ich koszt na pewno nie zrujnuje naszego domowego budżetu, a same schody w większości przypadków wystarczy tylko wyczyścić i pomalować?

Najlepszym wyborem będzie dobry lakier do drewna, który przeznaczony jest dodatkowo do intensywnego użytkowania. Wszak nie chcemy, aby po jakimś czasie zaczął od z nich znikać, prawda? Jest to możliwe, o ile wybierzemy najtańszy produkt z półki, nawet wcześniej nie sprawdzając czy będzie on odpowiedni do drewna naszych schodów i elementów balustrad.

Stara balustrada – bezpieczna?

Wielu z nas podczas renowacji schodów nie myśli o niczym innym, poza nimi. Niestety może być to opłakane w skutkach. Dość często zdarza się, że to nie one wymagają pilnej naprawy. Są nimi elementy do balustrady, które przez kolejne pokolenia dzieci były wykorzystywane aż do bólu. Dorośli w większości przypadków nie wiedzą o tym, co ich pociechy wyrabiają, a swoich wybrykach dawno nie pamiętają. Zatem, jak zabrać się do naprawy balustrady?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, jest sprawdzenie czy w miejscu połączenia ze schodami nie doszło do jakichś poważnych uszkodzeń, które mogłyby się zakończyć ich odłączeniem od reszty. I dalej można postępować już jak z drewnianymi schodami, czyli uszkodzone miejsca wymienić, resztę wyczyścić oraz pomalować.

Zbite kafelki, postrzępiona wykładzina – ratować czy nie?

Deski można wymienić, ale kawałka metalowej ramki już niestety nie. Nie wszystkie schody da się naprawić, a nawet nie powinno. Jeśli w naszym domu na schodach znajdują się kafelki i kilka z nich się potłukło, odkleiło albo dziwnym trafem zniknęło, całkiem możliwe, że konieczna będzie ich gruntowna wymiana. W dzisiejszych czasach nie znajdziemy i tak już niczego, co będzie nawet do nich zbliżone. Sytuacja podobnie ma się z elementami do balustrad. Znalezienie identycznego ich fragmentu graniczy z cudem, więc lepiej zaoszczędzić trochę pieniędzy i przeznaczyć je na renowacje całej balustrady niż tworzyć chimerę. Wierzcie nam na słowo, one nigdy nie wyglądają dobrze, a nawet znośnie.

Reasumując, odnowa schodów jest zadaniem wieloetapowym, ale w wielu przypadkach skutecznym. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest jednak dobre ocenienie zniszczeń o raz ocenienie, czy jesteśmy w stanie cokolwiek z nimi zrobić. W innym wypadku branie się do remontu nie ma najmniejszego sensu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here