Ludzie kartki piszą…

0
6202

Czy tradycyjne kartki świąteczne odchodzą do lamusa? Życzenia coraz częściej wysyłamy za pomocą poczty elektronicznej albo telefonu, znacznie rzadziej sięgamy po papier i tradycyjną kopertę. Jednak w tradycyjnych kartkach świątecznych tkwi niezwykła magia, której nie zastąpi elektroniczna wiadomość – nawet ta najpiękniejsza.

Tradycja wysyłania świątecznych kartek sięga prawdopodobnie początków XIX wieku, kiedy to nastoletni malarz wysłał życzenia na niewielkim kartoniku swojemu przyjacielowi. Za prawdziwego ich wynalazcę uznano jednak Thomasa Sturrocka, pochodzącego ze Szkocji. Pierwsze kartki w ilościach hurtowych, przedstawiające rodzinę przy stole, powstały natomiast w 1843 roku. Ponad 30 lat później świąteczna tradycja zawędrowała do Ameryki.

W Polsce kartki pojawiły się na początku XX wieku, a nazwę „pocztówka” wymyślił nie kto inny, a sam Henryk Sienkiewicz. Przez lata kartki zmieniały się i stawały się coraz bardziej fantazyjne. Obecnie, mimo że wysyłamy ich znacznie mniej, na sklepowych półkach znajdziemy przeróżne warianty, w tym również dźwiękowe czy zapachowe.

Współcześnie bożonarodzeniowe kartki wysyłają głównie osoby starsze. Młodsi korzystają raczej z dobrodziejstw współczesności, chociaż nadal znajdziemy spore grono młodych osób, które przekazują życzenia w sposób tradycyjny. Tradycję kultywują między innymi firmy, zarówno te małe, jak i duże, które wysyłają tysiące pocztówek swoim klientom.

Pomysł na świąteczną kartkę

Wybór kartek świątecznych jest ogromny. W ostatnich latach dużą popularność zyskały między innymi kartki wykonywane ręcznie, z oryginalnymi ozdobami. Taką pocztówkę można stworzyć samodzielnie w domu. Takie dzieło z pewnością ucieszy bliską osobę. Inspirację do własnoręcznego stworzenia bożonarodzeniowej pocztówki znajdziemy między innymi na www.kartkaswiateczna.pl.

Możemy wykonać między innymi kartki ze świątecznym Mikołajem, choinką, bombkami z guzików, bałwankiem czy wyskakującym prezentem. Samodzielnie robioną kartkę możemy ozdobić kokardami, brokatem czy kawałkiem obrusa. Pomysłów jest niezliczona ilość. Wszystko zależy od wyobraźni i od tego, komu chcemy podarować taki prezent.

Czego życzymy?

Życzenia umieszczane na świątecznej karcie są uzależnione w głównej mierze od tego, jakie stosunki łączą nas z osobą, do której wysyłamy pocztówkę. Możemy skorzystać z gotowych wierszyków – te sprawdzą się szczególnie na kartkach dla bliskich. Warto również dopisać coś od siebie. Nawet kilka ciepłych słów z pewnością ucieszy obdarowywanego. Oficjalne formuły życzeń najczęściej umieszcza się na pocztówkach kierowanych przez właścicieli firm do kontrahentów. Tutaj raczej nie możemy sobie pozwolić na głębokie wyznania.

Bez względu na to, jakie życzenia umieścimy na kartce, najważniejsze są chęci i zaangażowanie. W dobie internetu i telefonów większość osób doceni taki miły gest, prosto od serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here