Triki pomocne w własnoręcznym tworzeniu biżuterii

0
3846

Samodzielne tworzenie biżuterii to niezwykle pasjonujące i satysfakcjonujące zajęcie. Rozwija naszą kreatywność, pozwala wyrazić siebie, spełnić się artystycznie i oderwać od codzienności. Jednak rozpoczynając swoją przygodę z nowym hobby, można poczuć się nieco przytłoczonym nadmiarem dostępnych półproduktów i ozdób. O czym warto pamiętać tworząc własną biżuterię i jak można ułatwić sobie pracę już na starcie?

Wybierz motyw przewodni tworzonej biżuterii

Projektując i wykonując własną biżuterię można pójść na żywioł i niemal od razu rzucić się w wir pracy, na bieżąco dobierając poszczególne komponenty biżuteryjne opracowując koncepcję tworzonych ozdób. Można również pieczołowicie planować wygląd biżuterii już na starcie, rysując projekt na kartce i zaopatrując się tylko w te elementy, które odpowiadają naszemu zamysłowi. Niezależnie od tego, jaki tryb pracy wybierzemy, tworząc (szczególnie swoje pierwsze) dzieła warto skupić się na wybranym motywie, do którego dobierzemy kilka pasujących komponentów. Budując projekt w oparciu o jeden motyw główny, łatwiej nam będzie uniknąć przesady i sprawić, by efekt końcowy prezentował się po prostu ładnie. Takim motywem może być np. wisiorek z drzewem życia czy też wyrazisty kamień naturalny. Aby nie przesadzić ze zdobieniami, lepiej nie mieszać skrajnie różnych stylów (np. boho z grounge), gdyż takie połączenia bywają bardzo ryzykowne, podobnie rzecz ma się z miksowaniem odcieni i różnych wzorów w tym samym projekcie.

biżuteria

Postaw na harmonię kolorystyki i wzorów

Najpiękniejsze projekty biżuteryjne to zwykle te, które charakteryzują się harmonią kolorystyczną i zrównoważeniem ozdób. Planując swoją pracę, warto wstępnie zastanowić się nad tym, co chcemy wykonać lub jakich konkretnych ozdób użyć. Jeśli, jako motyw przewodni wybierzemy brązowe piórka to warto pozostać wiernym stylowi etnicznemu i uzupełnić np. naszyjnik o drewniane koraliki (mogą być kolorowe) w ciepłych odcieniach. Z kolei tworząc kolię z wykorzystaniem kamienia lazurowego, warto wybierać dodatki kompozycyjne w chłodnych odcieniach – doskonale sprawdzi się tutaj srebro. Warto również uważać na mieszanie tekstur ozdób, szczególnie kamieni – marmurkowe wzory o pastelowych odcieniach nie bardzo odnajdą się w towarzystwie fasetowanych kamieni w wyrazistych barwach. Dobrym pomysłem jest również powtarzanie motywu czy wykorzystywanie różnych stopni jasności tego samego koloru w biżuterii.

Półfabrykaty do biżuterii srebro próby 925

Jeśli dość trudno nam wyczuć dobre połączenia w biżuterii, to warto poszukać inspiracji w internecie. Miejsca, takie jak http://www.korallo.pl/blog/ skupiają wokół siebie grupy ludzi bardzo kreatywnych, chętnie prezentujących swoje prace. Oglądanie dokonań osób bardziej doświadczonych pozwoli nie tylko szybciej rozpoznać to, co nam się podoba a co nie i tym samym odkryć własny styl w tworzeniu biżuterii, ale również pobudzi to naszą kreatywność i być może znajdziemy jakieś połączenie (np. kamieni) i zechcemy je wykorzystać we własnych projektach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here