Tunezja przez wiele lat była jednym z ulubionych krajów, do których wyjeżdżali Polacy na wakacje. Kusiła swoim klimatem, pięknymi plażami, egzotyczną acz bardzo ciekawą kuchnią, wyjątkowymi krajobrazami i zabytkami. Niestabilna sytuacja, spowodowana zamachami, na jakiś czas wstrzymała chętnych do odwiedzenia tego kraju, ale na szczęście w tym roku sytuacja już się ustabilizowała i Tunezja zapewnia, że w kraju nie grożą kolejne zamachy, a o bezpieczeństwo turystów dba armia tunezyjska. Dowodem na to może być fakt, iż w ofertach biur podróży Tunezja pojawiła się na nowo i to naprawdę świetna informacja dla wszystkich spragnionych egzotycznego wyjazdu do interesującego państwa. Jakie atrakcje czekają na turystów w Tunezji?
1. Matmata, czyli coś dla fanów Gwiezdnych wojen i nie tylko
Stosunkowo niewielka Matmata, leżąca w środkowej Tunezji na skraju Sahary, przyciąga rzesze turystów z całego świata. Właśnie w tym miejscu, w rejonie gór Dżebel, przebywają plemiona Berberów. Największą atrakcją są niesamowite ich domostwa, wydrążone w piaszczysto-gliniastych skałach, o wyjątkowych właściwościach termicznych. W czasie upałów utrzymują wewnątrz chłód, natomiast w zimne dni skutecznie chronią przed chłodem. Osobliwość tego miejsca przyciągnęła George`a Lucasa, który w tej wiosce, a konkretnie w hotelu Sidi Driss obejmującym 5 wydrążonych w skale dziedzińców, które są połączone podziemnymi tunelami, nakręcił kilka scen do kultowego filmu Gwiezdne wojny. Pamiątki po planie filmowym można zobaczyć w Matmata.
2. Ruiny Koloseum w El Jem
Monumentalny amfiteatr z III w. n.e. miał aż pięć pięter lóż. Duża część z nich została zburzona, ale nawet pozostałości robią wrażenie. Zresztą Koloseum w El Jem jest jednym z najlepiej zachowanych, a co ważne – to trzecie co do wielkości Koloseum na świecie. W czasach swojej świetności, na trybunach zasiadało nawet 35 tys. widzów. W roku 1979 zabytek został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Warto wybrać się tam szczególnie w lipcu i sierpniu, kiedy w amfiteatrze odbywają się festiwale muzyki klasycznej.
3. Oaza palmowa i słone jezioro w Tozeur
Tozeur jest jedną z największych oaz w Tunezji, a w jej sąsiedztwie znajduje się największe słone jezioro na Saharze, czyli Wielki Shott. Mimo dość ekstremalnych warunków pogodowych, gdyż temperatury dochodzą nawet do 50⁰C, a opady zdarzają się niezwykle rzadko, Tozeur tętni życiem. Wodę zapewnia ponad 200 źródeł artezyjskich i system irygacyjny. Największą ciekawostką na tym terenie jest obecność ponad 200 tys. palm daktylowych zapewniających nie tylko dochody dla miejscowej ludności, ale także wykorzystywanych jako budulec domów. Znajdujące się nieopodal słone jezioro, czyli Wielki Shott zachwyca wielobarwnymi kryształami soli na powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie letnim praktycznie całe jezioro wysycha i jedynie w listopadzie lub grudniu można je podziwiać w pełnej krasie.
4. Oaza górska w Chebika
50 km od Tozeur znajduje się jedna z najpiękniejszych oaz na świecie, otoczona uroczym gajem palmowym. To dość ciasny wąwóz skalny surowych gór Atlasu, wzdłuż którego płynie strumyk, a na dole wąwozu widać niewielkie, ale piękne jeziorko o mlecznozielonym kolorze. Wokół tego miejsca majestatyczne palmy dopełniające całość niezwykłego obrazu. Każdy, kto był w tym miejscu jest po prostu zauroczony.
5. Mauzoleum i ribat w Monastyrze
Monastyr jest miastem portowym, znanym przede wszystkim z okazałego mauzoleum pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji, któremu kraj zawdzięcza nowoczesny charakter. Tutaj także można podziwiać ufortyfikowany, wojskowy klasztor muzułmański, czyli Ribat Harthema. Ponadto Monastyr ma też ofertę dla osób spragnionych żeglowania, gdyż jest przystań jachtowa oraz dla amatorów golfa.
6. Tradycja i nowoczesność, czyli Tunis
Tunis jest stolicą państwa, a jego historia sięga czasów starożytnych. Trudno się dziwić, że Medina – najstarsza część miasta, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Muzeum Bardo z ciekawą kolekcją mozaik jest wyjątkową atrakcją. Jednak zabytki to tylko część oferty Tunisu. Praktycznie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Warto wybrać się na tradycyjne targowisko, aby wybrać dla siebie ręcznie wyrabianą biżuterię lub inne bibeloty charakterystyczne dla tamtejszej kultury. Warto przy tym pamiętać, że zawsze trzeba się targować. Tunis to również bogata oferta kulinarna. Kuchnia tunezyjska obfituje w bardzo ciekawe smaki, ponieważ łączy w sobie wiele tradycji.
7. Zabytkowe Sousse będące stolicą rozrywki
Medyna w Sousse jest kolejnym miejscem w kraju wpisanym na listę UNESCO, ale Sousse to przede wszystkim kurort wypoczynkowy i stolica rozrywki. Właśnie dlatego przyciąga miliony turystów spragnionych dobrej zabawy i jednocześnie posmakowania ciekawej historii.
Tunezja na pewno warta jest zwiedzenia, ponieważ łączy w sobie starożytną historię, egzotykę i nowoczesność. Również kuchnia tunezyjska ma do zaoferowania naprawdę wiele interesujących smaków. Nie trzeba martwić się też o swoje bezpieczeństwo, ponieważ rząd tunezyjski przeznaczył spore środki na zapewnienie spokoju turystom przybywającym do kraju. W końcu turystyka stanowi kluczowy element gospodarki Tunezji.