Jak przygotować się do wypoczynku w górach?

0
3976

Góry piękne są o każdej porze roku. Zimą szczyty pokryte są śniegiem, który w najwyższych partiach utrzymuje się nawet latem. Wiosną i jesienią zachwycają różnorodnością barw.

Jak zorganizować wypoczynek w górach?

Bez względu na długość wypoczynku w górach, trzeba się do niego odpowiednio przygotować, bo góry są wymagające i trzeba do nich podchodzić z respektem. Doskonale o tym wiedzą doświadczeni taternicy, gorzej jest z amatorami.

Przed wyjazdem na urlop w górach trzeba dobrze zaplanować sobie pobyt, a wycieczki dobrać do własnych możliwości. Nawet proste wyjście do Morskiego Oka po szerokim trakcie wymaga odpowiedniej kondycji. Osoby niedoświadczone, na aktywny wypoczynek w górach powinny wybierać łatwe wędrówki po dolinkach, które są piękne, ale nie stanowią większego zagrożenia.

Przed wyjazdem na wczasy góry trzeba zarezerwować sobie nocleg, zwłaszcza w pełni sezonu. Lepiej zrobić to przez sprawdzone biura podróży lub portale noclegowe, mamy wtedy gwarancję, że kwatera rzeczywiście istnieje. Bez problemu można także znaleźć kwatery prywatne bezpośrednio po przyjeździe.

Co zabrać na urlop w górach?

Wybierając się na urlop nad morze wystarczy zabrać ze sobą strój kąpielowy, klapki, kilka fatałaszków i krem z wysokim filtrem UV. Wczasy góry wymagają zupełnie innego podejścia. Przede wszystkim bez względu na porę roku, pogoda w górach jest bardzo zmienna. Z tego względu zawsze trzeba mieć w bagażu nieprzemakalną kurtkę, ciepły sweter i czapkę. W lecie także konieczne jest zapakowanie kilku T-shirtów i krótkich spodni.

W górach najważniejsze jednak są buty, bo to ich odpowiednie dobranie zapewnia bezpieczeństwo i uchroni przed złamaniem nogi. Najlepsze są buty powyżej kostki z grubym protektorem. Zapewniają one stabilność nogi w kostce i chronią przed poślizgnięciem się. Dodatkową zaletą takich butów jest ochrona stopy przed różnego rodzaju nierównościami podłoża, co mogłoby doprowadzić do jej „odbicia”.

Wybierając się na wycieczkę w góry zawsze należy zostawić na kwaterze informację o jej celu i szlaku, który wybieramy. W razie problemów z powrotem dla ratowników to bardzo bezcenna informacja.

Przed wyruszeniem w trasę należy także naładować telefon, wpisać numery alarmowe i posiadać nawigację GPS. Wszystkie te czynności w razie wypadku skrócą czas potrzebny na przybycie pomocy i bezpieczne sprowadzenie z gór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here