Kurs spadochronowy – najważniejsze informacje

0
1096

Wiele z nas marzy o tym, by choć na chwilę oderwać się od ziemi, poczuć się wolnym jak ptak, czuć wiatr we włosach. Jedną z opcji, by mieć szansę na tego typu przeżycia, jest skok ze spadochronem. Jakie są najważniejsze informacje, które trzeba znać, jeśli chcemy zrobić kurs spadochronowy? Sprawdźmy to!

Kurs spadochronowy – dwa rodzaje

Istnieją dwa główne rodzaje szkolenia spadochronowego. Pierwszy z nich to kurs spadochronowy typu Static Line. Popularnie nazywane jest metodą „na linę”. Warto podkreślić, iż w obecnych czasach tam metoda jest nieco archaiczna. Została ona opracowana z myślą o żołnierzach desantowych w sytuacjach, gdzie konieczne było przetransportowanie ich jak najwięcej w konkretne miejsce na polu bitwy. Nie zachodzi tutaj potrzeba nauki swobodnego spadania, gdyż w tej technice ono nie występuje. Skacze się z dość niskiej wysokości (około 1200-1500 metrów). Otwarcie spadochronu następuje od razu po wyskoczeniu z samolotu, z pomocą liny desantowej. W czasie tego szkolenia kursanci nauczą się kontrolować spadochron oraz lądować w bezpieczny sposób.
Bardziej nowoczesną metodą skoków spadochronowych jest AFF (Accelerated Freefall). Tutaj skacze się z dużo większej wysokości (około 4000 merów). Główna różnica polega na tym, iż podczas skoku AFF przez mniej więcej, 50 sekund mamy szansę na swobodny spadek, zanim uruchomimy spadochron. W trakcie tego szkolenia kursanci uczą się więc, jak spadać bezpiecznie, by nie nie wpaść w niekontrolowane obroty.

Warunki przystąpienia do kursu spadochronowego

Poza wyborem odpowiedniego szkolenia dla siebie, bardzo ważne jest spełnienie kilku warunków. Bez tego, nie będziemy mogli ukończyć kursu i skoczyć ze spadochronem. Po pierwsze, konieczne jest ukończenie 16. lat, a poniżej 18. roku życia musimy posiadać zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. Potrzebne będą też specjalne badania lekarskie oraz orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza orzecznika bądź certyfikowany ośrodek medyczny. Najczęściej trzeba także wykupić specjalne ubezpieczenie.

Jak widać, nie jest tak trudno spełnić swoje marzenie o szybowaniu w przestworzach. Skacząc ze spadochronem, można także przełamać swoje lęki i ograniczenia, uwierzyć w siebie i swoje możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here