Popularne prezenty na chrzest

0
3966

Chrzest jest sakramentem kościelnym, wyrażającym akt zbycia grzechu pierworodnego z dziecka oraz przyjęcia go do wspólnoty Kościoła. To rodzice malucha oraz dalsza rodzina najbardziej przeżywają chrzciny – małe dziecko nie wie, co właściwie oznacza wizyta w kościele i polewanie głowy wodą. Po ceremonii rodzice zapraszają zwykle swoich bliskich na uroczysty obiad do domu lub do restauracji. W dobrym tonie jest wręczenie dla małego dziecka prezentów. Co kupują wówczas Polacy?

Pieniądze w kopercie

Jednym z najczęściej spotykanych prezentów na chrzciny dla dziecka są po prostu pieniądze. Rodzice także sobie je życzą i po cichu liczą na to, że gościom nie będzie chciało się wymyślać oryginalnych prezentów. Ile dać na chrzciny? To już kwestia tego, na ile kogo jest stać. Tradycyjnie najwięcej pieniędzy w kopercie lub na prezent z okazji chrzcin wydają dziadkowie chrzczonego dziecka i świeżo upieczeni rodzice chrzestni.

Srebrne pamiątki

W duchu uroczystości w kościele na chrzest można dziecku podarować srebrny ryngraf, przedstawiający np. Matkę Boską z Jezusem albo aniołów. Może to być też stylizowany, piękny krzyż, który można powiesić w pokoju dziecka. Srebro jest trwałym, szlachetnym kruszcem, któremu przypisuje się wiele dobroczynnych właściwości. W Anglii i krajach anglosaskich przez wieki, aż do dzisiaj trwa tradycja wręczania srebrnych upominków z okazji narodzin dziecka lub z okazji chrztu – srebrnych łyżeczek, bucików, grzechotek itp. Srebro jest tam bowiem postrzegane jako metal o silnym działaniu ochronnym.

Oprócz srebrnych obrazków i innych pamiątkowych przedmiotów można kupić np. dziewczynce kolczyki, bransoletkę, przywieszkę czy łańcuszek – niekoniecznie srebrne, ale również wykonane ze złota.

Innego rodzaju pamiątki

Fajnym akcentem wśród prezentów na chrzciny będzie fotoksiążka. To doskonała pamiątka ze chrztu i pierwszych dni czy tygodni życia dziecka. Jeśli chcemy wykonać dla rodziców fotoksiążkę na chrzest, to umieśćmy w niej zdjęcia od chwili urodzenia dziecka. Natomiast sami rodzice, chcąc zachować te szczególne chwile, jakimi są chrzciny dziecka, mogą po zakończeniu uroczystości, z wykorzystaniem wykonanych zdjęć, zaprojektować indywidualnie fotoksiążkę. Jest to bardziej atrakcyjna alternatywa dla zwykłego wywoływania zdjęć i wkładania ich do konwencjonalnego albumu.

Fotoksiążka to cenna pamiątka z chrztu św., która pozwala na zachowanie w pamięci pięknych chwil z życia naszej rodziny. Miło będzie po nią sięgać po latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here