Jaką lampę wybrać do mieszkania?

0
6439

Planując wystrój pomieszczeń warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór lamp, które podkreślą, a często wręcz określą styl projektowanych wnętrz. Lampy są bowiem jednym z ważniejszych elementów budujących klimat i styl pomieszczeń, w których przebywamy na codzień. Na ich kluczową rolę wpływa kilka czynników:

  1. klosze lamp zarówno wiszących jak i stojących bardzo często umieszczone są w bliskim sąsiedztwie linii wzroku, więc są jednym z elementów, na który mniej lub bardziej świadomie zwracamy największą uwagę,

  2. włączone światło przyciąga uwagę ludzkiego oka,

  3. przebywając we wnętrzu po zmroku zazwyczaj gromadzimy się w bliskiej odległości od źródeł światła,

  4. rodzaj użytego źródła światła i design lamp wpływają na panujący nastrój i często determinują styl całego wnętrza.

Jeśli lubimy minimalizm dobrym wyborem będą ascetyczne klosze o monochromatycznej kolorystyce korespondującej z tą panującą w ich otoczeniu. W przypadku lamp stojących, których rolą jest oświetlenie części wypoczynkowej, dobrym rozwiązaniem jest ciepły strumień światła aby podkreślić intymność tej strefy. Jeśli dodatkowo odpoczywając dużo czytamy warto rozważyć wybór lampy z ruchomym ramieniem, pozwoli to nam sterować strumieniem światła.

Zobacz również: Jak urządzić industrialne wnętrze?

Jeżeli w strefie wypoczynkowej głownie spędzamy czas na rozmowach z rodziną lub znajomymi, możemy zdecydować się też na wybór lampy statycznej np. klasycznego klosza umieszczonego na trójnogu lub lampy z długim ramieniem, która daje możliwość ustawienia źródła światła nad wybranym miejscem np. nad stolikiem kawowym. Z kolei w przypadku gdy szukamy oświetlenia wiszącego nad stołem, przy którym spożywamy posiłki, dobrym rozwiązaniem jest jeden duży klosz umieszczony w centralnym punkcie nad blatem lub kilka identycznych mniejszych kloszy zmultiplikowanych w jednej linii.

W przypadku wnętrz minimalistycznych ciekawy efekt możemy osiągnąć wprowadzając jeden lub więcej kloszy o dynamicznej formie, która ożywi i podkreśli designerski charakter wnętrza. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są lampy hiszpańskiego projektanta Arturo Alvarez’a. Ich ekspresyjna i oryginalna forma pozwala stworzyć spektakularny efekt finalny.

Projektując układ światła we wnętrzu pamiętajmy także o ergonomii podczas rozmieszczenia wyłączników, abyśmy mogli wygodnie sterować światłem w naszych wnętrzach.

Bardzo duży wybór lamp zarówno stojących jak i wiszących oferuje concept store AnOther DESIGN, gdzie znajdziemy lampy w różnych przedziałach cenowych. Bez względu na to, na co się zdecydujemy, mamy gwarancję, że nasz produkt będzie oryginalny i zaprojektowany przez najlepszych designerów z całego świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here