Kostka granitowa jako materiał do wyłożenia podjazdu

0
2003

Kostka granitowa to materiał używany w budownictwie od bardzo wielu lat. Jego podstawową zaletą jest wręcz niewyobrażalna trwałość i odporność na ścieranie, oraz niesamowity wygląd, który nie straci swojej atrakcyjności przez bardzo długi czas.

Układanie kostki granitowej też nie należy do jakichś szczególnie trudnych prac budowlanych i właściwie można się pokusić o samodzielne wyłożenie tym materiałem własnego podjazdu czy chodnika w ogrodzie. Oczywiście jeśli nie posiadacie doświadczenia w tego rodzaju pracach budowlanych to najrozsądniej byłoby skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, zajmującej się wykonywaniem takich projektów. Da nam to pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i na przykład podjazd nie rozsypie się po kilku miesiącach z powodu zastosowania nieprawidłowej techniki układania.

Jeśli zastanawiacie się ile kosztuje układanie kostki granitowej w wykonaniu firm budowlanych, to trzeba wam wiedzieć, że cena zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię jaką planujecie wyłożyć oraz sam rozmiar kostki. Im materiał będzie drobniejszy, tym prace związane z jego układaniem będą trudniejsze, a przez to droższe.

W tym momencie warto też podkreślić, że wielkość kostki jaką zamierzacie wyłożyć teren musi być dostosowany do przeznaczenia danego obszaru. Ma to szczególnie duże znaczenie jeśli wykładacie podjazd. Tu kostka nie może być za drobna, bowiem użycie takiej szybko spowoduje bardzo poważne problemy. Podjazd zacznie się po prostu rozsypywać po dość krótkim czasie.

Załóżmy jednak, że macie już zakupiony odpowiedni materiał i jest on dobrany zgodnie z zaleceniami dla danego rodzaju powierzchni. Jeśli właśnie zastanawiacie się czy warto zatrudniać specjalistę do wyłożenia powierzchni to warto wiedzieć jak wygląda układanie kostki granitowej.

Otóż prace przeprowadza się w taki sposób, że najpierw konieczne będzie wykonanie wykopu pod kostkę, a jego głębokość zależy od przeznaczenia terenu. Inaczej sprawa wygląda jeśli po bruku ma się odbywać ruch pieszy, inaczej jeśli samochodowy.

Kolejnym etapem jest wykonanie podbudowy pod kostkę. Jest to etap dość ważny, bowiem od niej właśnie zależeć będzie stabilność całego projektu. W wyborze odpowiedniego materiału z pewnością pomoże nam doradca w składzie budowlanym, ale najczęściej stosuje się tłuczeń granitowy lub bazaltowy.

Pozostaje jeszcze tylko ułożenie granitowych krawężników, wykonanie warstwy podkładowej i już można przystąpić do samego układania kostki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here