Ogrzewanie podłogowe – z jakimi kosztami się wiąże?

0
2239

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym systemem utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu zarówno w nowo powstałych budynkach, jak i istniejących od wielu lat, w których dla wygody przeprowadza się generalny remont instalacji ogrzewania. Koszt w obu przypadkach obejmuje wykorzystanie tych samych materiałów, dlatego ostateczna cena zależna przede wszystkim od metrażu oraz rodzaju instalacji.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Całkowity koszt instalacji ogrzewania podłogowego wodnego oscyluje w granicach od 100 do 130 zł za metr kwadratowy. Kwota ta obejmuje wszystkie niezbędne elementy do założenia systemu:

  1. Materiały budowlane obejmujące folię pod podłogówkę czy styropian podłogowy.
  2. Elementy hydrauliczne, w tym pompy, rozdzielacze, zawory, rury.
  3. Montaż, czyli tzw. robociznę, obejmującą wszystkie etapy pracy.

Dodatkowo należy doliczyć zakup oraz montaż sterownika, a także zestaw pomp lub specjalną automatykę kotłową, która będzie odpowiedzialna za obieg z mieszaczem. Koszt pierwszego to od 300 złotych wzwyż, natomiast drugiego to nawet 2000-3000 złotych.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Całkowity średni koszt montażu ogrzewania elektrycznego na podłogę to od 100 do 150 złotych za metr kwadratowy. Możliwe jest uzyskanie niższych lub wyższych kosztów, w zależności od ceny i rodzajów materiałów. W skład ceny wchodzą:

  1. Przewody grzewcze.
  2. Termostat.
  3. Maty grzewcze.

Jak oszczędzić na instalacji ogrzewania podłogowego?

Pierwszym i najlepszym sposobem nie jest wcale poszukiwanie najtańszych materiałów, a wybranie najlepszych fachowców, dzięki którym instalacja zostanie założona raz, a porządnie. Oferty takie jak na uponor.pl to rozwiązanie dla tych, którzy wymagają dobrej jakości i sprawnego działania. Podczas wyboru fachowca niezbędne jest sprawdzenie jego kwalifikacji. Dopiero w takiej sytuacji może jest szukanie kolejnych rozwiązań, które mogłyby zmniejszyć koszty instalacji grzewczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here