Passe-partout – efektowna metoda oprawiania

0
4590

Każdy z nas ma w domu elementy wymagające oprawy. Czy będą to pozornie zwyczajne – a dla nas przecież niezwykle cenne – zdjęcia rodzinne, czy dzieła sztuki, czy lustro, czy powieszone w gabinecie dyplomy i certyfikaty. Część z tych rzeczy oprawić można w ciekawy sposób, wykorzystując passe-partout.

Czym jest passe-partout?

Technika oprawy obrazów, grafik i zdjęć nazywana passe-partout pochodzi z Francji, gdzie ma bardzo długą tradycję. W kraju znanym z zamiłowania do klasycznej elegancji, a wcześniej do pałacowego przepychu, kładzie się ogromny nacisk na detale. A passe-partout to niezwykle efektowna, choć pozornie prosta metoda dekoracji. Stosuje się w niej kartonowe ramki, dopasowane do właściwej ramy, która z kolei jest nieco większa niż potrzebna do oprawy dzieła. Nie jest to jednak zwykła tektura. Specjalny karton do passe-partout musi być odpowiednio gruby i sztywny, a przede wszystkim bardzo starannie wycięty. Ważny jest również odpowiedni materiał i barwniki – zwłaszcza, gdy w grę wchodzi oprawa obrazów, wymagających odpowiedniego środowiska chemicznego o poziomu wilgotności, by pozostały nieuszkodzone. Często passe-partout (słowem tym określa się technikę, jak i same ramki) bywają wytłaczane lub złocone. Otwór pośrodku może być zarówno prostokątny, jak i owalny – ten ostatni sprawi, że portrety wyglądać będą szlachetnie i nieco „vintage”.

Oprawa obrazów za pomocą passe-partout

Ta technika nadaje się znakomicie do stosowania przy dziełach sztuki. Szerokie obramowanie w jednolitym kolorze – np. czarnym, szarym, ale też nawet karminowym czy ciemnozielonym – pozostawi przestrzeń rozdzielającą obraz od ramy, często ciężkiej i zdobnej. To pozwoli kontemplować dzieło samo w sobie, niejako wyjęte s otoczenia i jednocześnie obraz czy grafika, na które patrzymy, nie będzie nas przytłaczać. Do prawy obrazów w passe-partout stosuje się specjalnie do tego przeznaczony, wysokiej klasy karton. Musi on być bezkwasowy, wolny od zanieczyszczeń i niewchodzący w reakcje chemiczne ani z powietrzem ani ze składnikami farby, werniksu czy fiksatywy. Dzisiaj dostępne są do kupienia kartony passe-partout przeznaczone właśnie do tego celu, tzw. konserwatorskie. Są one w całości barwione i mają cięte skośnie, eleganckie krawędzie. Można wybierać spośród gotowych formatów, kupić cały arkusz, a nawet zamówić wycięcie ramki pod wskazany wymiar.

Passe-partout również w twójwymiarze

Tę technikę oprawiania wykorzystać można również do trójwymiarowych kompozycji. Dzięki temu, że kartonowe passe-partout można odsunąć od tylnej ściany głębokiej ramki, świetnie sprawdzi się i w takich zastosowaniach. Będzie znakomita do zaprezentowania haftów, wycinanek, różnych pamiątek czy suszonych kwiatów. Przedmioty tak oprawione możesz ukryć za szkłem lub powiesić czy postawić w trójwymiarowej postaci w samym passe-partout. To dobry sposób również na wyeksponowanie zdjęć ozdobionych modną techniką scrapbookingu albo zachowanie na długo dziecięcych wyklejanek i laurek.

Pamiętaj, aby zawsze wybierać prawdziwy karton o passe-partout. Potrzeba nie lada zdolności i naprawdę wyjątkowych narzędzi, by wykonać takie ramki samodzielnie, a zrobione z bristolu czy kolorowego bloku może i będą ładne, ale na pewno nie trwałe.

Oprawa luster – czy też można ją tak wykonać?

Jeżeli kochasz efektowne wykończenia i styl glamour, to na pewno passe-partout jest dla ciebie. A co jeżeli zechcesz mieć wszystko w domu wykończone właśnie w ten sposób? Czy tak ramka sprawdzi się również jako oprawa luster?

Niestety są one dosyć ciężkie i nie ma nic, co zabezpieczałoby kartonową ramkę z przodu tak jak szyba w oprawie zdjęcia. Jeżeli jednak chcesz mieć lustro inspirowane passe-partout – ciekawym rozwiązaniem będzie wybór takiego, które krawędzie ma z matowionego szkła. Zwłaszcza jeżeli zainwestujesz w dobre kryształowe szkło, efekt będzie wspaniały. Ramka dokoła może mieć również ornamenty, załamujące przy tym światło. A więc i lustro inspirowane passe-partout może zawisnąć w twojej garderobie lub stanąć na toaletce, dopełniając efektownego i nieco wystawnego stylu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here