Jaki rodzaj drabiny wybrać do domu?

0
2833

Wybór drabiny odpowiedniej do naszych potrzeb jest bardzo ważna decyzją – sprzęt ten będzie służył nam przez lata, a także zaważy na komforcie naszej pracy i, co najważniejsze, na naszym bezpieczeństwie. Na rynku dostępne są różne, dobre drabiny aluminiowe – czym jednak kierować się podczas wyboru modelu dla siebie? Podpowiadamy, na jakie kryteria powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Zasięg

Zasięg, czyli wysokość drabiny aluminiowej to punkt wyjścia podczas dokonywania wyboru. W zależności od przestrzeni i zadań, do których będzie wykorzystywany, możemy zdecydować się na jeden z kilku rodzajów drabin.

Do celów domowych, takich jak malowanie sufitu, ścieranie kurzy na wysokich meblach, czy inne lekkie prace remontowe, możemy wybrać drabinę jednostronną. Nie zajmuje ona wiele miejsca i jest wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym nam uzyskać dostęp do standardowych wysokości w mieszkaniach. W mniejszych pomieszczeniach, biurach lub warsztatach, doskonale sprawdzi się drabina dwustronna, która nie tylko ułatwi nam wszelkie zajęcia wykonywane na wysokości, lecz także zapewni nam stabilność i wygodną pozycję do nich. Drabiny przystawne są z kolei dedykowane wszystkim, którzy chcą uzyskać dostęp do wysokich kondygnacji i dachów – niektóre z nich osiągają długość do 5,12 m. Jeśli z kolei planujemy prace w ogrodzie, najlepsza dla nas będzie drabina dwuelementowa.

Budowa

Drabiny o prostych konstrukcjach, najczęściej wykorzystywane są do sporadycznych prac w gospodarstwach domowych. Niektórzy jednak potrzebują modelu o większej możliwości regulacji rozstawienia i wysokości. To z myślą o nich, producenci tworzą drabiny 2- i 3-elementowe. W zależności od rodzaju konstrukcji, drabina może być ustawiona w kilku konfiguracjach. Modele 3-elementowe pozwalają na uzyskanie 5 możliwych wariantów, przy jednoczesnych zachowaniu opcji złożenia, ułatwiającej transport sprzętu, także w zwykłym samochodzie osobowym. To fantastyczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy często pracują zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Funkcje

Funkcjonalność drabiny związana jest z jej konstrukcją, a także wytrzymałością. Na cechy te powinny zwracać uwagę głównie osoby, które używają drabiny do wielu celów i w różnych warunkach. W tym przypadku, świetnie sprawdzają się drabiny specjalnepodesty, drabiny przegubowe i drabiny teleskopowe. Znajdują one zastosowanie podczas długich prac na wysokościach, gdyż nie wymagają ciągłego przesuwania w kolejne miejsce, aby uzyskać potrzebny zasięg. Funkcje drabin teleskopowych umożliwiają z kolei ustawianie ich na nierównych podłożach, takich jak schody, czy spadki terenu. Funkcjonalność ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.

Zanim zdecydujemy się na konkretną drabinę, solidnie przeanalizujmy nasze potrzeby i wymagania. Pozwoli nam to uniknąć zakupu niewłaściwego sprzętu. Pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie i jakości – wtedy, nasza drabina będzie nam służyła przez długie lata.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here