Po prostu tańcz: jak wykorzystać we wnętrzu obrazy z motywem tańca?

0
2953

Taniec jest bardzo specyficzną formą sztuki. Istnieje wyłącznie w czasie i miejscu, w którym jest wykonywany (a przynajmniej było tak, dopóki nie wynaleziono taśmy filmowej), a do tego jest nierozłącznie związany z osobami, które się tą sztuką zajmują… Co jednak wcale nie znaczy, że nie mogą się nim inspirować twórcy z innych dziedzin. Wprost przeciwnie!

Już w starożytnej Grecji wielką popularnością cieszyły się wazy, na których starannie odmalowani byli tancerze lub tancerki wyginający zgrabne ciała we wdzięcznych pozach. W Rzymie ta sama tematyka inspirowała twórców mozaik i ściennych malowideł. Przez kolejne tysiące lat taniec nie przestawał fascynować twórców: trudno byłoby zliczyć wszystkie wybitne dzieła sztuki i literatury, od portretów tancerek pędzla Edgara Degasa aż po Tango Mrożka, które zostały przez niego zainspirowane! Jeżeli i Ty pragniesz wykorzystać ten motyw, dekorując swoje mieszkanie, możesz to łatwo – i, co najważniejsze, bardzo stylowo – zrobić, wykorzystując niepowtarzalne obrazy taniec. A co, jeżeli buzuje w Tobie miłość do tańca, ale nie masz pomysłu na to, jak przełożyć ją na dekorację wnętrza? W takim razie przygotowaliśmy dla Ciebie kilka inspiracji!


Obrazy, taniec, historia: reprodukcje słynnych „tanecznych” płócien

Już wcześniej wymieniliśmy kilka słynnych płócien przedstawiających tańczących ludzi – między innymi popularną serię portretów tancerek, która przyniosła sławę Degasowi – zacznijmy więc od tego, że to one właśnie mogą być wykorzystane, by stworzyć we wnętrzu aranżację zainspirowaną przez taniec. Nie oryginały, oczywiście, a reprodukcje: dobrze przygotowana, wierna reprodukcja to fantastyczna ozdoba wnętrza! Sęk w tym, że z wykorzystywaniem reprintów sławnych dzieł sztuki do dekorowania mieszkania jest trochę tak, jak z noszeniem sztucznej biżuterii: najlepiej, by nie udawały, że są tym, czym nie są. Jak osiągnąć taki nieco nonszalancki, bezpretensjonalny efekt? Można to zrobić na kilka sposobów, spośród których najbardziej atrakcyjne wydają nam się dwa. Pierwszym będzie zadbanie o to, by takie obrazy taniec były oprawione w sposób wyraźnie wskazujący na pewien dystans do ich treści: na przykład w bardzo jaskrawą albo przesadnie, ironicznie „barokową” ramę. Drugi to zawieszenie obrazu w niespodziewanym, nietypowym miejscu, na przykład w łazience albo w kuchni czy nawet na ścianie przedpokoju. Dobrą strategią może okazać się także wybieranie tych nieco mniej znanych i popularnych dzieł: bardziej oryginalny wybór to zawsze dobry pomysł!

Obraz ze zdjęcia inspirowany tańcem

Jeżeli Ty albo ktoś z Twoich najbliższych zajmujecie się tańcem i dysponujecie zdjęciami dokumentującymi swoje taneczne wyczyny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je do udekorowania wnętrza. Każde zdjęcie może zostać zamienione w obraz i zawieszone na ścianie w charakterze jedynej w swoim rodzaju, prawdziwie unikatowej dekoracji. Można nawet zmienić kolorystykę zdjęcia – na przykład na czarno-białą albo sepiową – żeby sprawić, by wyglądało bardziej nastrojowo i jednocześnie dostosować je do kolorystyki wnętrza. Warto dodać, że taki obraz ze zdjęcia wspaniale nada się na prezent!

Płótna z tancerzami jako wyrazisty akcent dekoracyjny

Tańce bywają rozmaite: posuwiste i majestatyczne, skoczne i gwałtowne, hipnotyzujące rytmem albo wyglądające, jakby były raczej gimnastyką niż tradycyjnym tańcem. Bez względu jednak na to, jakie by nie były, pewne jest jedno: taniec jest samą esencją ruchu. Czemu zatem nie wykorzystać go do wprowadzenia do wnętrza odrobiny – albo nawet więcej niż odrobiny – poruszenia? Ruchu? Dynamiki? Oczywiście, że warto to zrobić! Dobrym pomysłem będzie dobór takiego płótna, na którym dominują kolory kontrastujące z barwami przeważającymi wśród innych elementów wystroju wnętrza. Takie obrazy taniec nie tylko przyciągną wszystkie spojrzenia, ale także wyraźnie ożywią całe wnętrze, sprawiając, że wyda się bardziej interesujące i weselsze zarazem. Co więcej, ze względu na charakter obrazów z tanecznym motywem, nie trzeba nawet wybierać takich, które odznaczają się wyrazistymi barwami – sama ich tematyka sprawi, że nawet płótna czarno-białe albo utrzymane w neutralnej kolorystyce wprowadzą do pomieszczenia ruch i ożywienie.

Więcej inspiracji znajdziecie Państwo na: redro.pl/obrazy/temat/taniec/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here