Podejmując decyzję o budowie domu energooszczędnego, należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to o wiele trudniejsze wyzwanie niż wybudowanie domu tradycyjnego — co oznacza, że trzeba przede wszystkim wiedzieć jakie rzeczy mogą nas podczas prac budowlanych zaskoczyć oraz na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę.
Motywacją dla większości ludzi, decydujących się na posiadanie domu energooszczędnego, są pieniądze, a konkretnie możliwość obniżenia rachunków, co jest oczywiście jak najbardziej zrozumiałe — każda osoba decydująca się jednak na taki dom musi wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie dla każdego.
Decydując się na posiadanie budynku energooszczędnego, trzeba być świadomym tego, że projekty domów energooszczędnych charakteryzować się muszą zwartą i prostą konstrukcją, niewielką powierzchnią przegród zewnętrznych, nieskomplikowanym, najlepiej jedno, albo dwuspadowym dachem, dodatkowo w większości projektów nie uwzględnia się również balkonów, ani innych elementów dekoracyjnych, tak aby, jak najbardziej zoptymalizować bryłę domu. Jeżeli więc nie podobają się nam domy o tak prostej bryle, dom energooszczędny nie jest rozwiązaniem dla nas.
Koszty budowy domu energooszczędnego
Budowa domu energooszczędnego wynosi około 15 – 25% więcej niż domu tradycyjnego, w skrajnych przypadkach różnica ta może wzrosnąć nawet do 30%. Wyższą cenę determinują czynniki takie jak:
– dokładna i precyzyjna dokumentacja projektowa,
– doświadczona ekipa budowlana wraz z bardzo dobrym kierownikiem budowy,
– specjalistyczne materiały i technologie budowlane,
– grubsza izolacja ścienna,
– energooszczędne okna,
– efektywny system ogrzewania,
– wentylacja, zapewniająca odzyskiwanie ciepła.
Co najważniejsze, według wyliczeń specjalistów zwrot kosztów poniesionych, w związku z zastosowaniem standardów domu energooszczędnego może się zwrócić po około 20 latach, co w obliczu rosnących cen za energię może stanowić bardzo poważny argument przemawiający za rozważeniem budowy takiego właśnie domu. Wiele jest również programów, wspierających budownictwo ekologiczne, dzięki którym możliwe jest uzyskanie dopłat do kredytów, co może sprawić, że coraz więcej skorzysta z takich właśnie rozwiązań.
Dom energooszczędny, a działka
Decydując się na dom energooszczędny, kluczowy jest odpowiedni wybór działki — ważne jest szczególnie dobre nasłonecznienie, które pozwoli na pozyskiwanie i magazynowanie energii. Optymalnym rozwiązaniem jest działka z ulicą usytuowaną od strony północnej, dzięki czemu pomieszczenia wymagające mniej ciepła umieszczone zostaną właśnie po tej stronie.
Absolutne minimum, potrzebne na wybudowanie jednorodzinnego domu energooszczędnego to działka o wielkości 600 metrów kwadratowych, nie bez znaczenia jest jednak również jej kształt-zdecydowanie lepsza i korzystniejsza będzie działka o regularnym kształcie, która nie może być węższa niż 15 metrów.
Jeżeli chodzi o wielkość domu, to obowiązują standardowe zasady — wygodny dla rodziny składającej się z 4-5 członków powinien mieścić się w zakresie od 120 do 150 metrów kwadratowych, o wiele ważniejsza jest jednak prosta konstrukcja, której nie wzbogacamy o elementy dekoracyjne, żeby nie obniżać bilansu energetycznego — w domach energooszczędnych każdy metr kwadratowy domu musi być dobrze chroniony przed wychłodzeniem — takie właśnie podejście stanowi klucz do sukcesu.
Domy energooszczędne mają jednak jeszcze jedną zaletę, są one przyjazne środowisku, dlatego, jeżeli cenimy sobie wartości ekologiczne oraz nowoczesne rozwiązania, pytanie, „Kiedy warto zdecydować się na dom energooszczędny?”, nie będzie już najważniejsze — zamienić go będzie można na inne o wiele lepsze: „Jaki dom energooszczędny wybrać dla siebie?”
Cena domu energooszczednego jest wyzsza, ale po pierwsze zwraca sie to przy nizszych rachunkach a po drugie nie niszczymy srodowiska i pozyskujemy to co mozna z natury. Slyszalem nawet o tak wdziecznych urzadzeniach jak rekuperatory z firmy wanas, ktore skutecznie wentyluja pomieszczenia domu przy niskim zuzyciu energii.