Potrafi odświeżyć pożółkłe kartki starych ksiąg i nadać im magicznego charakteru. Estetyka wykonania i wyrafinowane pomysły to klucz do jego sukcesu. Nieużyteczne podręczniki, jak za sprawą magicznej różdżki, stają się cenionymi dziełami sztuki, a artysta cieszy się niebagatelnym uznaniem wśród pasjonatów piękna.
Brian Dettmer to twórca pochodzący z Chicago. Jest znany ze swoich oryginalnych w formie rzeźb, stworzonych z wykorzystaniem książek. Jego praca polega na przeglądaniu stron i wycinaniu odpowiednich fragmentów, jednocześnie nadając kształt swojemu dziełu. Tutaj najważniejszym aspektem jest precyzyjne wykonanie – czasem jeden milimetr ma znaczenie, ponieważ to od niego zależy cały efekt wizualny rzeźby.
Ideą twórczości artysty jest założenie, że w dzisiejszej dobie rozwoju technologicznego i informatyzacji wszystko ma wartość ulotną, krótkotrwałą. Liczy się tylko to, co jest tu i teraz. Stworzona na komputerze notatka w przeciągu kilku dni gubi się w gąszczu plików, folderów. Na wakacjach robimy tysiące zdjęć, które przechowujemy na dyskach, zamiast w tradycyjnych albumach. Gdyby ktoś wyłączył prąd na zawsze, już nigdy nie mielibyśmy dostępu do udokumentowanych wspomnień. Książki nie wymagają stałego dopływu prądu, a więc są bardziej przyjazne naturze, a przy tym są trwalsze niż zapis elektroniczny. I równie trwałe mogą być rzeźby stworzone z podręczników, których już nikt nie potrzebuje.
Zobacz również: Rzeźby w książkach – Guy Laramee
Źródło: flickr.com | Brian Dettmer