7 pomysłów na oryginalne pamiątki z wakacji

0
5798

Niemal każdy turysta przywozi z wakacyjnego wyjazdu jakieś pamiątki. Niestety, ale wiele osób nie zastanawia się nad sensem wyboru i decyduje się na jakikolwiek gadżet, który niekoniecznie ma coś wspólnego z danym regionem. Co więcej, niemal identyczne figurki czy inne pamiątkowe elementy można znaleźć na straganach praktycznie w każdym zakątku świata, a jedyną różnicą będzie napis informujący, skąd ta rzecz niby pochodzi. Inna kwestia, że najczęściej z Chin. Oto 7 propozycji na oryginalne pamiątki lub prezenty, które nie wylądują na dnie szafy lub w śmietniku.

1. Coś na ząb

Wakacje w krajach egzotycznych, ale nie tylko, kojarzą się z wyjątkowymi atrakcjami, a jedną z największych są specyficzne potrawy. Rzadko się zdarza, aby ktoś unikał posmakowania tradycyjnych dań i specjałów charakterystycznych dla danego regionu. Trudno byłoby wtedy dobrze poznać i zrozumieć miejscową kulturę.
Jedziesz do Kolumbii, Brazylii, na Jamajkę, do Kenii lub Etiopii, to koniecznie przywieź stamtąd oryginalną kawę. Jeżeli nawet nie jesteś miłośnikiem kawy, to będzie ona doskonałym prezentem. A może wakacje spędzasz w Azji? Chiny, Japonia czy Indie słyną ze świetnych herbat, które naprawdę inaczej smakują niż te przeznaczone na eksport. Z krajów Maghrebu czy Turcji koniecznie przywieź aromatyczne przyprawy.
Niebanalny prezent z Grecji? Oczywiście anyżkowe ouzo, tak charakterystyczne dla tamtejszej kultury. Podobnie jak jerez prosto z Andaluzji.

2. Coś dla ciała

Na targowiskach zawsze można znaleźć specyficzne dla danego regionu kosmetyki. Z Islandii warto przywieźć mydło z pyłem wulkanicznym, które cudownie oczyszcza całe ciało. Maroko czy Algieria słynie natomiast z wyrobów z dodatkiem olejku arganowego. Wiele kobiet zazdrości paniom z krajów arabskich zmysłowego spojrzenia, które wyczarowują za pomocą czarnego kajalu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić ten cudowny, czarny proszek do malowania oczu, który notabene nie tylko kreuje piękną oprawę dla oczu, ale także je pielęgnuje. Kajal będzie też świetny na prezent z wakacji dla najlepszej przyjaciółki. Jeżeli zaś wypoczywasz w Bułgarii, to koniecznie przywieź tamtejszy olejek różany.

3. Coś na siebie

Etniczne ubrania, tkaniny i biżuteria stanowią wyjątkowo kuszącą propozycję na niebanalne pamiątki z wakacji, szczególnie dla miłośników stylu boho. Warto skusić się kolorowe stroje afrykańskie, ale i na zwiewne jedwabie tak charakterystyczne dla państw Azji Wschodniej czy oryginalną pashminę z Indii, która ma niewiele wspólnego ze stosunkowo niedrogimi tkaninami o tej nazwie sprzedawanymi w naszym kraju, które stanowią miks bawełny i sztucznych włókien. Z Indonezji konieczne trzeba przywieźć tkaniny zdobione batikiem, a ze Skandynawii cieplutkie swetry bądź czapki z wysokiej jakości wełny.

4. Coś dla ucha

Niekoniecznie musi to być płyta lokalnego zespołu folklorystycznego, ale ciekawą pamiątką będą oryginalne bębenki, różnego typu piszczałki, grzechotki i inne charakterystyczne dla danego regionu instrumenty. Szczególnie podróż do krajów afrykańskich i azjatyckich może obfitować w tego typu pamiątki.

5. Coś dla domu

Ciekawą pamiątką lub doskonałym prezentem z wakacyjnych wojaży będą naczynia, talerze, dzbanki czy filiżanki z odległych krajów. Z kolei poduszki albo urocze firanki mogą całkowicie odmienić wnętrze. Kuszące są też niezwykłe dywany perskie czy tureckie. Można nawet zdecydować się na meble egzotyczne i przesłać je do kraju np. drogą morską.

6. Coś znalezionego

Nie trzeba wydawać majątku, aby przywieźć jakąś uroczą pamiątkę. To może być kamień albo muszla znaleziona na plaży. Jednak przed wrzuceniem eksponatu do torby warto się zorientować, czy lokalne, a nawet międzynarodowe przepisy nie zabraniają ich wywozu. Szkoda nerwów na granicy.

7. Coś typowego

Jeżeli lubisz tradycyjne pamiątki, to też możesz sobie na taką pozwolić, ale pod jednym warunkiem – nie kupuj kiczowatych przedmiotów produkowanych masowo w Chinach, ale wyłącznie te robione lokalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here