Wiele kobiet podczas miesiączki odczuwa ból w podbrzuszu, który nie pozwala im w normalny sposób funkcjonować. Od pokoleń takie zjawisko uważane jest za coś normalnego i mało kto doszukuje się w nim schorzenia. Jak się jednak okazuje odpowiedzialna za jego występowanie może być endometrioza, która zaliczana jest do zaburzeń cyklu menstruacyjnego.
Czym jest endometrioza?
Tego typu przypadłość, polega na występowaniu endometrium poza obrębem jamy macicy. Nikt tak naprawdę nie wie, co przyczynia się do powstawania tego typu zaburzenia, ale jedno jest pewne – leczenie endometriozy jest konieczne. Przede wszystkim wynika to z faktu, że kobiety borykające się z tego typu przypadłością niezwykle cierpią za każdy razem, kiedy pojawia się menstruacja. Kolejnym powodem jest również to, że endometrioza może przyczynić się do powstawania kolejnych schorzeń, a nawet niemożności posiadania dzieci. W związku z tym leczenie endometriozy powinno być potraktowane priorytetowo.
Jakie są objawy endometriozy?
Do podstawowych objawów endometriozy zalicza się niewątpliwie bóle owulacyjne. Ponadto, kobiety cierpiące na tego typu schorzenie mogą odczuwać ból w trakcie stosunku płciowego czy borykać się z przewlekłymi bólami w obrębie miednicy. Rzadziej, choć również występującymi objawami są plamienia niezwiązane z występowaniem miesiączki lub nawet pojawienie się krwiomoczu. W związku z powyższym, jeżeli zostaną zauważone którekolwiek z powyższych objawów, koniecznym będzie wybranie się do centrum leczenia endometriozy celem wykonania stosowanych badań i rozpoczęcia walki z problemem. Co ważne, endometrioza może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo, a efektem jej obecności mogą być trudności z zajściem w ciążę. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, wówczas niewątpliwie należy wybrać się do centrum leczenia endometriozy, aby lekarz mógł postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie.
Jak leczyć endometriozę?
Tak naprawdę leczenie endometrium powinno być uzależnione od kilku czynników. Po uwagę bierze się wiek osoby cierpiącej na to schorzenie, chęć zajścia w ciążę, stopień zaawansowania schorzenia czy również lokalizacja ognisk chorobowych. Leczenie endometrium może odbywać się przy zastosowaniu leków, ale również i chirurgicznie. To lekarz prowadzący zadecyduje, którą z wyżej wspomnianych zastosuje w konkretnym przypadku.