Każdy, kto ma własne cztery kąty, chce ich wyglądem oddać swój charakter. Odpowiadająca nam stylizacja domu czy mieszkania sprawia, że czujemy się w nim lepiej. W każdej takiej stylizacji ogromną rolę odgrywa podłoga.
Niemodne kiedyś drewniane podłogi cieszą się dzisiaj ogromną popularnością. Mimo że są dość drogą inwestycją, ich producenci stale opracowują zaawansowane technologie, dające niemal nieograniczone możliwości wykończenia i stylizacji. Wiele firm rozszerza dodatkowo swoje oferty o sugestie klientów oraz oferuje produkcję desek pod indywidualne zamówienia, czyniąc swoje podłogi niepowtarzalnymi.
Zróżnicowana stylizacja
Obecnie modne są podłogi postarzane. Są one poddawane ręcznej obróbce, szczotkowaniu, heblowaniu i celowemu uszkadzaniu, co pozwala wyeksponować strukturę drewna. Po takich zabiegach naturalna kolorystyka desek, ich przebarwienia, zarysowania i pęknięcia stają się doskonale widoczne. Można je wykorzystać w wielu stylizacjach. Jeśli szukamy takiej stylistyki mamy do dyspozycji na rynku ogromny wybór. Wielu producentów oferuje również dodatkowe aplikacje kolorystyczne, dzięki którym możemy stworzyć wrażenie wiekowej podłogi z charakterem. Kolekcja Antyczna czy Kolekcja Stare Dęby z firmy MAD, które możemy znaleźć na stronie www.europarkiet.com to tylko jeden z wielu przykładów.
Jeśli chodzi o bardziej nowoczesne stylizacje to okazuje się, że drewniana podłoga wcale nie musi być koloru drewna, a naturalna kolorystyka może zachwycić swoim bogactwem. Na półkach dzisiejszych sklepów na pewno znajdziemy coś, co nas zainteresuje. Do wyboru mamy biel, różne odcienie szarości, aż po barwy ciemne i całkiem czarne, a także inne mniej standardowe kolory, które jednak może być ciężko dopasować do wystroju.
Co czyni podłogi z litego drewna tak niepowtarzalnymi? Po pierwsze, indywidualny rysunek słojów każdej deski. Po drugie, lite drewno daje wrażenie przytulności, jest naturalnie ciepłe i posiada właściwości izolacyjne, tak termiczne, jak i akustyczne. Po trzecie natomiast, takie podłogi to gwarancja stuprocentowej ekologiczności.
Lite drewno czy podłoga warstwowa
Pisząc o drewnianych podłogach, nie sposób nie wspomnieć o bardzo popularnych deskach parkietowych. Jaka jest różnica między tymi dwoma typami podłóg, i którą wybrać do swojego mieszkania?
Jeżeli rozważamy wybór pomiędzy deską litą a warstwową, musimy wziąć pod uwagę rozmiar poszczególnych elementów. Przy podłodze, której elementy mają małe gabaryty, dobrym rozwiązaniem będą deski lite. Jeśli jednak uważamy, że nasze pomieszczenie lepiej będzie wyglądać z szerokimi deskami (15–18 cm), zdecydowanie lepiej sprawdzą się deski warstwowe. Deski takie, dzięki swojej budowie, odprężają warstwę zewnętrzną poprzez warstwę podkładową, która jest najczęściej wykonana z wodoodpornej sklejki. Warstwa podkładowa minimalizuje zatem reaktywność deski na zmiany wilgotności w otoczeniu.
Jaki rodzaj wykończenia?
Dwa najpopularniejsze w tej chwili rodzaje wykończenia to lakier i olejowosk. Na rynku dostępne są także deski surowe, do wykończenia przez klienta. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które wiedzą jak odpowiednio zabezpieczyć takie deski. Jednak wracając do desek wykończonych – który sposób wykończenia jest lepszy?
Zaletą podłogi lakierowanej jest bezobsługowość – podłogę myjemy zwykłymi preparatami i nie musimy jej okresowo odświeżać czy poddawać renowacji. Odświeżanie takiej podłogi można przeprowadzić za pomocą cyklinowania całej powierzchni raz na 7–10 lat, w zależności od intensywności użytkowania. Dużą wadą wykończenia lakierem jest natomiast brak możliwości miejscowej naprawy podłogi. Jeśli na podłodze lakierowanej powstanie rysa, jedyną rzeczą, którą możemy zrobić, jest cyklinowanie całej powierzchni.
W przypadku podłogi wykończonej olejowoskiem możemy usuwać rysy punktowo, bez powstawania różnicy w kolorystyce i odcieniu. Bardzo łatwo przeprowadza się też renowację takiej podłogi. Odbywa się ona przez naniesienie nowej warstwy olejowosku zabezpieczającego. Minusem tej metody jest konieczność olejowania podłogi przynajmniej raz na 1–1,5 roku, w zależności od intensywności użytkowania powierzchni. Olejowanie przeprowadzane na własną rękę trwa nie dłużej niż normalne mycie podłogi i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych maszyn czy pomocy ekip parkieciarskich.
Jak dopasować podłogę do wnętrza?
Wiele osób boryka się z problemem, jak dobrać podłogę, aby pasowała ona do pomieszczenia, a stworzona przez nas stylistyka była tą wymarzoną. Trzymając kilku poniższych zasad na pewno stanie się to łatwiejsze:
- prostota i styl minimalistycznych aranżacji zostaną świetnie podkreślone przez położenie jasnej podłogi;
- naturalne drewno, o zachowanej strukturze i wyeksponowanych słojach, świetnie wkomponuje się w styl klasyczny;
- im szersze elementy podłogi, tym bardziej zmniejszymy optycznie pomieszczenie. Zasada ta działa też w drugą stronę: węższe deski powiększą pomieszczenie;
- nie bez znaczenia pozostaje sposób ułożenia desek. Położone wzdłuż dłuższej ściany sprawią, że pomieszczenie da wrażenie jeszcze dłuższego; położenie ich w poprzek dłuższej ściany pomieszczenie poszerzy;
- do małych pomieszczeń najbardziej pasują jasne kolory, które powiększą je optycznie. W połączeniu z jasnymi ścianami wnętrze będzie lekkie i świeże;
- duże przestrzenie są idealnym miejscem dla ciemnego, egzotycznego drewna. Należy jednak pamiętać, iż ciemna podłoga determinuje styl aranżacji. Do takiej podłogi nie będą pasować na przykład lekkie i nowoczesne biurka;
- najlepiej kontrastować kolor podłogi i mebli lub ścian, w przeciwnym wypadku kolor zleje się w jedno a pomieszczenie straci swój charakter.
Rynek oferuje wiele rodzajów podłóg od bardzo dużej liczby producentów. Nawet jeśli nasz gust jest jasno określony, wybór nie należy do łatwych – podłoga to w końcu podstawa całej stylizacji wnętrza.