Elewacja – czym i jak ją wykończyć?

0
3287

Estetyczne wykończenie fasady budynku, jest równie ważne jak wystrój wnętrza. Dobrze wykonana elewacja sprawi nie tylko, że budynek będzie się atrakcyjnie prezentował, ale również zapewni mu dodatkową izolację.

Wykończenie elewacji jest niezwykle ważnym elementem budowy każdego budynku. Dopiero gdy fasada pokrywa się okładzinami wykończeniowymi, budowa zaczyna przypominać wymarzony i długo wyczekiwany dom. Zanim jednak przystąpimy do tego etapu prac, należy dobrze przemyśleć, jakich materiałów użyjemy w tym celu oraz jak wykończyć elewację. Dzięki temu wykańczana fasada będzie nie tylko estetyczna, ale również trwała.

Rodzaje tynków

Tynk jest najpowszechniej stosowanym materiałem wykończeniowym dla elewacji. Wyróżniamy tynki cementowo-wapienne, silikatowe oraz akrylowe. Każdy z wymienionych typów różni się pewnymi właściwościami. I tak pierwsze z nich cechuje znaczna odporność na degradację biologiczną. Z kolei tynki silikatowe świetnie spisują się w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast tynki akrylowe wyróżnia znaczna paroprzepuszczalność. Istnieją również preparaty, które łączą w sobie cechy powyższych produktów. Przykładowo tynki silikonowo-żywiczne nie tylko chronią elewację od zewnątrz, ale również dodatkowo wzmacniają strukturę wykańczanego muru.

Okładziny

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie różnego rodzaju okładzin. Mogą to być płytki np. klinkierowe, kamień lub drewno. Materiały te nie tylko nadadzą elewacji rustykalny charakter, ale również będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz izolację. Okładziny z naturalnego kamienia lub drewna, które są dość kosztowne, można zastąpić imitacjami.

Dobór kolorów

Kolorystyka elewacji jest równie ważna, jak w przypadku aranżacji wnętrz. Obowiązują tu podobne zasady – należy przede wszystkim zachować umiar w łączeniu kolorów. Wykończenie fasady domu to przecież nie sama elewacja – na całą zewnętrzną kompozycję składają się również barwy dachówki, rolet zewnętrznych czy bram garażowych. Warto pomyśleć o tych elementach z wyprzedzeniem i np. zestawić je na zasadzie kontrastu np. kremowa elewacja z brązowymi roletami oraz bramą garażową. Efektowne bramy garażowe dostępne są na:

http://www.castorama.pl/produkty/budowa/drzwi-zewnetrzne-okna-i-bramy-garazowe/bramy-garazowe.html

Styl

Kolejnym elementem, jaki ma wpływ na sposób wykończenia elewacji, jest styl samego budynku. Jeśli wykańczany przez nas dom przypomina starodawny dworek, będziemy trzymać się raczej klasycznych rozwiązań np. bieli ścian i czerwonej dachówki. Z kolei w nowoczesnych bryłach możemy pozwolić sobie na większą dowolność – współczesne projekty domów prezentują się doskonale nawet w bardzo odważnych zestawieniach. Przykładowo ciekawym trendem są tapety zewnętrzne przeznaczone do montażu na elewacjach. Tak wykończony budynek z pewnością będzie się wyróżniał pośród otaczającej go zabudowy.

Jeśli nie mamy doświadczenia w zestawianiu kolorów lub obawiamy się, ze wybrane barwy nie będą trafione, możemy się zdać na kolorystykę zaproponowaną w projekcie domu. Będzie to bezpieczne rozwiązanie, które z pewnością będzie prezentować się elegancko i estetycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here