H.R. Giger

21
10312

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek kto wymyśla postacie potworów do filmów fantastycznych? Postacie te tworzą się zazwyczaj w głowach artystów. Jedną taką głową, do której nie raz zawitały niestworzone obrazy, jest głowa Hansa Rudolfa Gigera.

H.R. Giger znany jest przede wszystkim jako twórca „Obcego” – ksenomorfa z filmów z serii „Alien”. Lecz zanim sławę przyniósł mu ten horror sci-fi, Giger skompletował całkiem niezły zbiór prac, oczywiście w tej samej, mrocznej tematyce. Jego obrazy zaliczane są do gatunku sztuki biomechanicznej, bo artysta obraca się głównie w świecie pół ludzi pół maszyn, które to istoty mogą według niego być częścią przyszłości zniewolonej przez postęp technologiczny. Sztuka Gigera nie należy do kręgu sztuki pozytywnej. Raczej skłania się ku przedstawianiu życia jako okropieństwa, które urzeczywistnia się na bazie ludzkich koszmarów sennych. Dzięki Bogu to tylko wyobraźnia.

Zobacz również: Luis Royo i fantastyczne wcielenie kobiety

Źródło: nevsepic.com.ua

21 KOMENTARZE

  1. Jak dla mnie Giger wygląda niczym Mózg z bajki "Pinky i Mózg", który chce przejąć władzę nad światem :). Dzieła świetne, ale jak dla mnie klimat zbyt mroczny, taki… bardziej męski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here