Opracowania i streszczenia – czy się przydają w szkole?

0
1783

Opracowania i streszczenia, przez większość osób są uznawane za istne zło. Wiadomo, że wielu leniwych uczniów czyta tylko i wyłącznie takie pomoce dydaktyczne, zamiast lektur. Jednak przydają się one również uczniom, którzy sumiennie przeczytali daną lekturę, a na przykład chcą sobie przypomnieć kilka ważnych szczegółów przed kartkówką lub sprawdzianem. Często też opracowania i streszczenia wspomagają przygotowania do matury.

Opracowania i streszczenia, czy pomagają w nauce?

Opracowania i streszczenia są bardzo często wybieranymi pomocami szkolnymi. Wielu nauczycieli nawet je poleca, ale tylko w określonych sytuacjach:

Przygotowując się do napisania wypracowania z lektury – czasami zdarza się tak, że nawet jak dokładnie, w pełnym skupieniu przeczytamy daną lekturę, dochodzi do takiej sytuacji, że zapominamy o niektórych szczegółach. Niektóre informacje wypadają z pamięci i mylą się z innymi szkolnymi lekturami.

Opracowania i streszczenia lektur szkolnych

Bardzo pomocne jest przypomnienie lektury poprzez przeczytanie streszczenia, właśnie przed napisaniem rozprawki, wypracowania lub charakterystyki danej postaci. Dzięki streszczeniu na nowo możemy zinterpretować wątki, które podczas czytania nie do końca były dla nas zrozumiałe.

Przed sprawdzianem ze znajomości lektury – sprawdziany ze znajomości danej lektury wyróżniają się tym, że są bardzo szczegółowe. Padają pytają o szczegóły, które czasami są mało istotne. Dzięki temu nauczyciel jest w stanie zweryfikować, kto przeczytał lekturę, a kto tylko streszczenie lub opracowanie.

Przed egzaminem maturalnym – właśnie w tym okresie opracowania i streszczenia są niezbędne. Podczas przygotowań do matury, wielu z nas wie, że nawet jeżeli przeczytaliśmy wszystkie lektury, to część informacji może ulecieć z pamięci lub się pomieszać. Właśnie w takiej sytuacji opracowania i streszczenia są nieocenione i ich zadaniem jest w łatwy i szybki sposób przypomnieć czytelnikowi fabułę i wszystkie niezbędne informacje na temat danej książki.

Przeczytaj też: https://cosycottage.pl/liceum-technikum-jakie-podreczniki-do-szkoly-wybrac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here