Poradnik zakupu kapeluszy

0
1565

Kapelusze to nakrycia głowy, które w ciągu ostatnich dekad niestety straciły na popularności. Tymczasem, są to niezwykle atrakcyjne wizualnie i eleganckie w swoim wyglądzie elementy ubioru. Po kapelusze sięgają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w rozmaitym wieku i o różnym statusie społecznym. Choć przyjęło się, że kapelusze to domena osób majętnych, to jednak chodzą w nich również artyści, osoby o alternatywnym stylu życiu oraz wykonujący rozmaite zawody (na przykład politycy, lekarze, prawnicy). Kapelusz pasuje do różnych sytuacji – zarówno oficjalnych i biznesowych spotkań, jak i wypadów na miasto z przyjaciółmi. Poniżej przedstawiamy garść porad skierowanych do osób przygotowujących się do zakupu swojego pierwszego kapelusza.

Kapelusz i ich zakup – najważniejsze informacje

Kapelusze to szczególny typ nakrycia głowy. Pełnią zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Do tych pierwszych należy przede wszystkim izolowanie powierzchni naszej głowy przed niską temperaturą. Ma to duże znaczenie zwłaszcza zimą, gdy chodzenie z nieosłoniętą głową przyczynia się do wyziębienia całego organizmu. Latem natomiast, kapelusze chronią nasze włosy i głowę przed podmuchami wiatru i promieniami słonecznymi.

Wśród dostępnych kapeluszy znajdziemy kilka typowych modeli, po które sięgamy najczęściej. Niektóre z nich co prawda przeszły już do „lamusa” i rzadko możemy je spotkać. Inne z kolei są wciąż w użyciu.

Modele kapeluszy

Pierwszy to fedora, czyli kapelusz o szerokim rondzie i dużej główce. Często, w główce znajduje się wgłębienie, co stanowi ich cechę charakterystyczną. Fedory występują w wielu wersjach oraz odcieniach kolorystycznych, co pozwala na wybór modelu zarówno eleganckiego, jak i casualowego, przeznaczonego do stosowania na co dzień. Kapelusze fedora mogą nam się kojarzyć ze stylem westernów lub filmów gangsterskich – zgodnie z opinią ich użytkowników są to kapelusze bardzo męskie.

Homburg to kolejny rodzaj kapeluszy. Mają dość formalny i sztywny krój, który czyni je bardzo eleganckim nakryciem głowy. Hombrugi nie nadają się do łączenia ze strojem casualowym, jednak – idealnie pasują do marynarek, kamizelek oraz płaszczy.

Kapelusze panama to kapelusze dedykowane do stosowania latem. Są dość podobne do kapeluszy fedora, jednak w przeciwieństwie od nich, nie należy używać ich w okresie niskich temperatur. Najbardziej popularne kapelusze panama są wykonane w jasnych odcieniach – beżu, białego, ecru lub kremowego – z czarnym paskiem tuż powyżej daszka. Świetnie pasują do letnich strojów oraz szortów.

Kapelusze trilby to kolejna odmiana kapeluszy fedora. Ich cechą charakterystyczną jest nieduże rondo oraz obecne z tyłu odwinięcie. Trilby idealnie pasują do stylizacji casualowych – zarówno tych na lato, jak i zimę. Trilby świetnie sprawdzają się również w połączeniu z ubiorem eleganckim – marynarką, koszulą i spodniami w kantkę – którym dodają nieco „pazura”. Trilby pozwala upodobnić się do bohaterów filmów gangsterskich.

Pozostałe typy kapeluszy, zdecydowanie rzadziej noszone, to: meloniki (zwane również bowlerami), cylindry i kapelusze o szerokim rondzie.

Na koniec warto dodać, że kapelusze powinniśmy dobierać, uwzględniając takie cechy naszego wyglądu jak kształt twarzy oraz głowy. Dla osób o twarzy owalnej i okrągłej – dedykowane są niemal wszystkie typy kapeluszy. Dla twarzy kwadratowych, z wysokim czołem oraz w kształcie odwróconego trójkąta – polecamy unikać kapeluszy z nadmiernie dużym rondlem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here