Powrót do przeszłości

0
4172

W wielu dziedzinach designu często obserwujemy przedmioty powstałe dzięki inspiracjom z przeszłości. Projektanci tworzą nie tylko pojedyncze elementy, ale także całe kolekcje artykułów stylizowanych na retro czy vintage. Jednym z zadań jakim musieli sprostać, aby zaspokoić zapotrzebowanie klientów, było połączenie dawnego stylu telefonu stacjonarnego z nowoczesnym wykonaniem i funkcjonalnością komórkowego. W ten właśnie sposób narodziły się przenośne słuchawki telefoniczne.

Część z nich, jak np. słuchawki marek Groovy i VOXO, powstała specjalnie dla telefonów komórkowych, z kolei model Native Union POP Phone jest kompatybilny także z notebookami, tabletami i smartfonami.

Replika Western Elektriv serii 500 czyli Groovy dostępna jest w 9 kolorach, a oprócz 3,5 mm końcówki jack posiada też dodatkową wtyczkę, dopasowaną do starszych modeli telefonów. Do użytkowania tej słuchawki nie są potrzebne baterie. Gadżet kosztuje 119 złotych.

Podobne parametry posiada słuchawka VOXO, której cena zbliżona jest do Groovy (109 złotych). Ponadto, jak wskazuje producent, już 20 minutowa rozmowa przez smartfona dziennie ma negatywny wpływ na kondycję naszego mózgu (sic!). Słuchawka VOXO ma chronić użytkowników w 99% przed szkodliwymi falami radiowymi. Wyniki niektórych badań wskazują na związek między korzystaniem z telefonów, a nowotworami, niższą gęstością kości i niepłodnością u mężczyzn, stąd amerykańscy naukowcy zalecają trzymanie telefonów komórkowych jak najdalej od twarzy. Proponują m.in. używanie zestawu głośnomówiącego bądź słuchawek, ponieważ intensywność promieniowania maleje wraz z odległością.

Ostatni model godny uwagi – Native Union POP Phone, inspirowany jest pochodzącym z lat 50. telefonem Bakelite. Zaprojektowany przez Davida Turpina, POP Phone dostępny jest w ponad 10 kolorach i wzorach, a kosztuje 49.95 dolarów australijskich (ok. 159 złotych). Eliminacja szkodliwego promieniowania to również jedna z wielu zalet tej słuchawki. Ponadto gadżet posiada system redukcji hałasu i dopasowuje się do wszystkich modeli komputerów, złączy USB czy aplikacji takich jak Skype.

Źródła: nativeunion.com, newu.eu, urbancity.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here