Żarówka – jak wybrać taką, która dobrze oświetli dane pomieszczenie?

0
2778

Do grupy żarówek zalicza się klasyczne żarówki, żarówki halogenowe, świetlówki oraz lampy LED. Nazwa żarówka wzięła się od tych pierwszych, a więc źródeł światła z żarnikiem, który świeci rozgrzany do wysokiej temperatury. Nowoczesne żarówki działają jednak na innej zasadzie. Obecnie nie można narzekać na wybór żarówek, bo jest on ogromny. Dlatego wiele osób ma problem z wybraniem odpowiedniego do danego pomieszczenia źródła światła.

Napięcie zasilania

Na samym starcie warto zastanowić się nad tym, jakie ma być napięcie zasilania żarówki. Klasyczne żarówki są zasilane napięciem sieciowym 230V, ale w niektórych sytuacjach zachodzi potrzeba wykorzystania żarówek niskonapięciowych 12V. Tych jednak nie da się podłączyć bezpośrednio z gniazdem sieciowym znajdującym się w ścianie. Konieczny jest zasilacz obniżający napięcie z 230 do 12V. Niskim napięciem na ogół zasilane są żarówki halogenowe w meblach czy paski LED.

Wielkość i rodzaj trzonka

Oczywiście wybierając żarówkę, należy wziąć pod uwagę wielkość oprawy oświetleniowej, w której ma być ona zamontowana. Ma to duże znaczenie nie tylko ze względu na efekt wizualny, ale ma też uchronić ludzki wzrok przed niekorzystnymi efektami oświetleniowymi.
Żarówki posiadają trzonki różnego rodzaju:
w przypadku żarówek niskonapięciowych są to trzonki G4, G6.35 oraz G53,
w żarówkach na napięcie sieciowe występują trzonki E27 (duży gwint), E14 (mały gwint), GU10, GX53 oraz G9,
w świetlówkach liniowych T5 trzonki mają oznaczenie G5, a w świetlówkach T8 G13.

Jasność światła a moc żarówki

Spore znaczenie ma ponadto moc żarówki. Im większa ona jest, tym więcej żarówka emituje światła. Jednak okazuje się, że nie da się w praktyce porównać mocy klasycznej żarówki z mocą żarówki LED czy mocy świetlówki kompaktowej z mocą świetlówki halogenowej itd. Wynika to z techniki produkcji, gdyż w żarówkach LED potrzeba znacznie mniej mocy do wytworzenia określonej ilości światła niż w żarówkach tradycyjnych. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na ilość emitowanego światła podawaną w lumenach.
Dla porównania klasyczna żarówka o mocy 15W emituje strumień świetlny o wartości 90 lumenów, świetlówka kompaktowa o mocy 15W emituje 800 lumenów, a ledówka o takiej samej mocy aż 1500 lumenów.

Barwa światła

Klasyczne żarówki emitują światło o ciepłej barwie, które cieszy się największą popularnością. Temperatura barwowa podawana jest w Kelwinach. Barwy ciepłe mają mniej niż 3300K. Decydując się na świetlówki lub żarówki LED do wyboru są również barwy pośrednie w zakresie od 3300 do 5300K oraz barwy chłodne o temperaturze powyżej 5300K.
Ogólnie przyjmuje się, że barwy ciepłe najlepiej sprawdzają się wszędzie tam gdzie się odpoczywa i relaksuje, a więc w sypialniach czy salonach. Z kolei barwy chłodne są dobrym rozwiązaniem do biur czy gabinetów, a więc miejsc pracy. Nie bez znaczenia jest przy tym wystrój wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych w ciepłej kolorystyce dobrze prezentują się barwy ciepłe. We wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich lepiej zdecydować się na barwy chłodniejsze.

Inne ważne parametry

Podczas zakupu żarówki warto zwrócić jeszcze uwagę na takie kwestie jak okres gwarancji oraz trwałość, która podawana jest w godzinach oraz liczbie włączeń i wyłączeń. Najbardziej trwałe są żarówki ledowe, które działają nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin. Dla porównania w żarówkach klasycznych jest to średnio tylko 1000 godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here