Jakich błędów nie popełnić wybierając oświetlenie na klatkę schodową?

0
4978

Okazuje się, że oświetlenie klatki schodowej wcale nie jest takie proste i wymaga odpowiedniego zaplanowania. Właściwe oświetlenie przestrzeni schodów jest bardzo ważne, aby móc się po niej poruszać w sposób bezpieczny. Jakich błędów należy więc unikać podczas projektowania oświetlenia klatki schodowej?

Tylko oświetlenie główne

Wiele osób uważa, że centralnie umieszczona lampa jest podstawowym i wystarczającym elementem oświetlenia klatki schodowej. Wcale nie musi być to jednak prawda. Czasami taka lampa nie jest praktyczna, gdyż uruchamianie za każdym razem oświetlenia głównego generuje wysokie zużycie energii, a przy tym może przeszkadzać mieszkańcom danego budynku. Poza tym wymienianie żarówek w takiej lampie jest bardzo często zadaniem trudnym, zwłaszcza gdy znajduje się ona centralnie nad schodami. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydaje się być rozmieszczenie na ścianie wzdłuż schodów funkcjonalnych kinkietów.

Rezygnacja z oświetlenia schodów

Brak zastosowania opraw schodowych na ścianie wzdłuż schodów powoduje w zasadzie, że cała instalacja oświetleniowa na klatce schodowej staje się niepraktyczna. Jednak zamiast opraw tego rodzaju można również zastosować lampy montowane bezpośrednio w podstopnicach lub pod danymi stopniami (dotyczy schodów ażurowych).

Nieodpowiednie oprawy schodowe

W specjalistycznych sklepach z lampami można znaleźć specjalne oprawy schodowe, które są dedykowane właśnie do oświetlenia schodów. Charakteryzują się one płaską konstrukcją. Sprawdzają się one doskonale na klatce schodowej, a dodatkowo zapewniają bezpieczeństwo osobom poruszającym się po schodach. Oprawy tego typu montowane są przy stopniach, a więc nie mogą mieć formy wystającej. Wówczas mogłoby dojść do wypadku, a poza tym takie oprawy byłyby narażone na różnego rodzaju uszkodzenia.

Brak włącznika na schodach

Schody łączą na ogół dwie kondygnacje. Dlatego też na każdej z nich powinien się znaleźć włącznik, który umożliwia włączenie czy wyłączenie oświetlenia. Tylko wówczas można na górze zgasić światło, które zostało zapalone na dole czy zgasić na dole światło włączone na górze. Jeśli dodatkowy włącznik ma zostać umieszczony między jedną a drugą kondygnacją, konieczne jest zastosowanie łącznika krzyżowego.

Wymienione powyżej błędy dotyczą przede wszystkim klatek schodowych znajdujących się w domach jednorodzinnych. W przypadku bloków czy kamienic największym błędem jest na ogół zamontowanie lamp o zbyt małym świetle oraz stosowanie nieekonomicznych źródeł światła. W miejscach tego typu lepszym rozwiązaniem, również pod względem ekonomicznym, jest wykorzystanie czujników ruchów. Włączają one światło na klatce schodowej tylko, gdy jest taka potrzeba.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here