Żwirek do kociej kuwety – polecane i najpopularniejsze rodzaje kocich żwirków

0
1092

Odpowiednio wyposażona kuweta nie tylko ułatwi Ci usuwanie zawartych w niej nieczystości, ale również pomoże kotu w jej codziennym użytkowaniu. Kuweta powinna bowiem skłaniać koty do korzystania z niej, a także tworzyć bezpieczną i komfortową przestrzeń, w której koty poczują się bezpiecznie. Kluczowe w funkcjonowaniu kuwety jest odpowiednio dobrane podłoże, które stanowić będzie jej wyściółkę. Poniżej wymieniamy najważniejsze wady oraz zalety poszczególnych dostępnych żwirków oraz wskazujemy, który z nich będzie wyborem optymalnym. 

Żwirek dla kota – dla prawidłowego i bezpiecznego wypróżniania

Wbrew pozorom, wypróżnianie to dla kotów bardzo ważna czynność, w trakcie której kopią w podłożu oraz zakopują swoje odchody. Wybrane przez Ciebie podłoże do kuwety powinno gwarantować, że kot będzie mógł zaspokoić swój naturalny behawior, a po wypróżnieniu – ukryje odchody pod warstwą żwirku. W pierwszej kolejności warto więc dopasować wybierany żwirek do potrzeb i preferencji Twojego mruczka. Najlepiej pod tym względem wypadają żwirki drobnoziarniste, o suchych i stosunkowo jednorodnych cząstkach. Często dobrym wyborem okazuje się taki żwirek, którego konsystencja odpowiada strukturze piasku. 

Jeśli Twój kot jest wyjątkowo wybredny w związku z korzystaniem z kuwety, warto myśleć o sposobach na pokonanie jego niechęci. Dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie żwirku zapachowego, w którego składzie znalazły się dodatkowe substancje eteryczne. Dzięki temu komfort korzystania z kuwety jest jeszcze większy, a Ty nie będziesz narażony na ekspozycję na nieprzyjemne zapachy. 

Z czego wynikają kocie preferencje zapachowe? Ponieważ są one w dużym stopniu zindywidualizowane, najprawdopodobniej wiążą się z wcześniejszymi doświadczeniami w życiu kota oraz dotychczasowym trybem życia. W najlepszej sytuacji znajdują się pod tym względem opiekunowie młodych kociąt, którzy mogą sięgać po żwirki wytwarzane z różnych surowców, testując preferencje swoich pupili. Polecamy pod tym względem zwłaszcza tani żwirek dla kota z aquaelzoo.pl, w którego ofercie znajdują się rozmaite gatunki i opcje zapachowe, dedykowane dla różnych kocich odbiorców. 

Polecane kocie żwirki – przegląd najpopularniejszych podłoży do kuwet 

Prym wiedzie niezmiennie żwirek bentonitowy, charakteryzujący się wysokim stopniem wchłaniania wilgoci, w tym również nieprzyjemnych zapachów. Bentonit ułatwia zachowanie kuwety w dobrym stanie, a zwłaszcza w zapewnieniu higienicznych warunków w kociej toalecie. Ponadto, bentonit jest żwirkiem stabilnym oraz łatwo dostępnym. 

Żwirki drewniane to również wybór wielu kocich opiekunów. W przeciwieństwie do innych typów, żwirki drewniane można spuszczać w toalecie lub wyrzucać do zbiornika na kompost. Są ponadto hipoalergiczne oraz nie stanowią żadnego zagrożenia, nawet dla najbardziej wrażliwych i uczulonych kotów. 

Żwirki silikonowe również dobrze sprawdzają się w absorpcji cieczy i zapachów. Nie pylą się, nie przyklejają do kocich łapek oraz są wysoce wydajne. Poszczególne cząstki żwirku silikonowego są dość duże, co gwarantuje jego stabilność oraz utrudnia wyrzucenie poza granicę kuwety. 

Warto też wspomnieć o naturalnych żwirkach kukurydzianych, ekologicznych i biodegradowalnych. Żwirki takie świetnie neutralizują kocie zapachy, ich cząstki nie emitują pyłków oraz nadają się do utylizacji w toalecie. Są bezpieczne zarówno dla wymagających kocich seniorów jak i kociąt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here