W jaki sposób prawidłowo nakleić fototapetę na ścianę?

0
2519

Nie da się zaprzeczyć, że salon, kuchnia, czy sypialnia mogą wyglądać jeszcze lepiej, jeśli zdecydujesz się w nich zastosować fototapety. W ostatnim czasie wracają one na salony i zdobywają coraz większą popularność. Jednakże wiele osób ma problem z tym, aby właściwie ją przykleić. Nie jest to trudne zadane i już podpowiadamy jak to zrobić.

Przygotuj ścianę

Jeśli mamy do czynienia z czystą ścianą, która nigdy wcześniej nie była malowana, to jedyne, co wystarczy zrobić, to zagruntować ją specjalnym środkiem gruntującym. Czynność taka powinna być wykonana kilka godzin przed planowanym naklejaniem fototapety.

Natomiast w sytuacji, kiedy ściana była już wcześniej malowana, należy umyć ją specjalnym mydłem malarskim. Jeśli mamy do czynienia z grubą warstwą farby, to wtedy warto jest dodatkowo przetrzeć papierem ściernym.

Jeśli na ścianie była naklejona tapeta, to jej także należy się pozbyć. Zrobisz to przy pomocy specjalnego środka do usuwania tapet, którym to nawilżamy tapetę i po kilkunastu minutach nadaje się ona do oderwania.

Co dalej?

Następnie, kiedy mamy już przygotowaną ścianę, to przy pomoc poziomicy zaznaczamy dokładnie miejsca, w których ma być klejona fototapeta. Klej do tego typu tapet należy stosować według instrukcji, która znajduje się na opakowaniu, gdyż mogą się one od siebie różnić.

Klej nakładamy w taki sposób, jak to zostało określone w dołączonej instrukcji, czasami trzeba to robić na tapecie, a w innym przypadku rozprowadzać na ścianie. Pamiętaj, żeby przy tym chwilę odczekać, aż klej przestanie być mokry i stanie się klejący.

Jak przyklejać fototapetę na ścianie?

Zaczynamy od lewej strony narożników i jednocześnie góry ściany. Zostawmy sobie jeszcze margines 2 cm nieprzyklejonej tapety od lewej strony. W razie jakichkolwiek nierówności będzie można przyciąć tapetę nożem. Najlepiej dociskać tapetę do ściany wałkiem malarskim, wałkując nim z góry w dół oraz od środka tapety ku jej brzegom. Warto od razu przypomnieć, że tapet nie przyklejamy „na zakładkę”, bowiem tylko specjalne tapety lateksowe są w ten sposób produkowane.

W przypadku pojawienia się na brzegu resztek kleju, należy go usunąć mokrą szmatką. Z kolei nadmiar tapety odcinamy ostrym nożykiem budowlanym. Warto wiedzieć, że jeśli na ścianie mamy jakieś wyłączniki czy kinkiety, to zawsze otwór w tapecie musi być mniejszy od otworu w ścianie. Dzięki temu wszystko będzie idealnie pokryte.

Czy zrobisz to samodzielnie?

Jak najbardziej tak, aczkolwiek zawsze warto mieć osobę do pomocy, tym bardziej, jeśli nigdy wcześniej nie miałem okazji kleić fototapet na ścianie. Nie ma tutaj nic szczególnie trudnego, jednakże musisz skupić się na tym, aby być jak najbardziej dokładnym w tym, co robisz. To bardzo ważne, ponieważ wtedy na pewno fototapety będą idealnie położone na ścianie i bez żadnych, nawet najmniejszych pęcherzyków powietrza.

Zobacz też film przygotowany przez markę FOTEKS:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here