Zdobione studzienki kanalizacyjne

0
4163

Niewiele potrzeba, aby szarość zniknęła z ulic. Najbardziej funkcjonalne elementy miejskie mogą stać się dziełami sztuki, a tym samym odmienić otoczenie. Jak się okazuje, wystarczy kilka kolorowych akcentów, żeby  optymizm wpadł do nurtu miejskiej pogoni za czasem.

Japonia to kraj gdzie wszystko ma wartość estetyczną. W trakcie planowania urbanistycznego zwraca się szczególną uwagę na najdrobniejsze elementy, które mogą stać się wizytówkami miast.  Tak też jest w przypadku wielu pokryw włazów kanalizacyjnych. Dzięki inwencji twórczej projektantów, studzienki stały się małymi arcydziełami, nadającymi uroku szarym chodnikom.

Niektóre włazy są zdobione mandalami, czyli motywami związanymi z buddyzmem. Takie wzory mają duże znaczenie dla wyznawców religii, ponieważ są symbolami harmonii, spokoju i wewnętrznego oczyszczenia. Zgodnie z kulturą japońską symboliczny przekaz ma ukryty sens, dlatego warto poszukać metafor i nowych znaczeń na  pokrywach. Włazy zdobione są również motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Często pojawiają się tu również kwiaty kwitnącej wiśni. Nie brakuje też nawiązania do światowych nurtów artystycznych takich jak kubizm czy abstrakcjonizm.

Moda na kolorowe włazy szybko się rozprzestrzenia. Możemy je spotkać już w prawie każdym japońskim okręgu miejskim. Warto dodać, że projektanci rywalizują ze sobą w konkursach na najciekawsze zdobienie, a tym samym miasta stają się coraz bardziej kolorowe i przyciągają turystów.

Pełną galerię studzienek możecie obejrzeć na jednej ze stron portalu Flickr.com – TUTAJ 

Fot. towel_man | Flickr.com

Fot. Stop carbon pollution | Flickr.com

Fot. towel_man | Flickr.com

Fot. Victor Gomà | Flickr.com

Fot. Ernesto Huang | Flickr.com

Źródło: flickr.com | Japanese Manhole Covers

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here